Nakon što je juče i prekjuče objavljeno da je inspekcija Ministarstva poljoprivrede Predragu Veljkoviću, poljoprivredniku i odborniku opozicije u Kraljevu i Zlatku Kokanoviću, stočaru i aktivisti iz pokreta Ne damo Jadar, pasivizirala gazdinstva, sinoć je i Inicijativa za opstanak poljoprivrednika objavila da je njihov član UO, Đoka Ćurčić iz Vilova, koji je postao poznat nakon što je vozio traktor sa cisternom na protestu u Novm Sadu, doživeo istu sudbinu.
Nakon brojnih reakcija, Ministarstvo poljoprivrede se sinoć kasno obratilo saopštenjem u kom je navelo da „rešenja nemaju veze sa politikom, već sa utvrđenim nepravilnostima u okviru inspekcijskog nadzora“.
Oni su naveli da su od avgusta ove godine obavili ukupno 3.350 kontrola kod 1.580 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava i da su nepravilnosti pronađene kod 235 gazdinstava.
„Kod svih poljoprivrednih gazdinstava kod kojih su utvrđene nepravilnosti, po bilo kom osnovu po kojem je izvršen inspekcijski nadzor, podnete su prekršajne prijave i inicijative za stavljanje gazdinstva u pasivni status“, saopštili su iz Ministarstva poljoprivrede.
Međutim, poljoprivrednici su i dalje ubeđeni da iza ovih kazni stoji odmazda zbog učešća u protestima. Kakav će biti odgovor poljoprivrednika biće dogovoreno večeras na sastanku na koji su pozvani svi poljoprivrednici iz Srbije.
Mileta Slankamenac iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije ističe da su očekivali da će „kad tad krenuti odmazda prema ljudima koji su učestvovali na protestima“.
„Mi ovo vidimo kao represiju, šta god reklo Ministarstvo. Kada vidite koji su ljudi kažnjeni sve nam je jasno. Kod Đoke Ćurčića našli su da je negde posejana pšenica umesto kukuruza. Subvencije za svu biljnu proizvodnju po hektaru su iste, bez obzira koja je kultura. To što je neko greškom upisao pšenicu umesto kukuruza, nije oštetilo ni budžet ni poljoprivrednike“, ističe Slankamenac.
On naglašava da Ministarstvo ima preča posla od nalaženja formalnih nedostataka.
„BOlje bi bilo da traže fiktivna gazdinstva. To bar nije teško, ako na račun samo ležu pare od subvencija, a nema plaćanja za repromaterijal sve je jasno. Nek rešavaju probleme koji stvarno prave štetu i budžetu i poljoprivrednicima“, poručio je Slankamenac.
Status pasivnog gazdinstva znači faktički uskaćivanje svih podsticaja za razvoj poljoprivrede, odnosno subvencija za poljoprivredu. Takođe, na istom zemljištu ne može biti upisano drugo poljoprivredno gazdinstvo.
U rešenju je pojašnjeno da poljoprivredno gazdinstvo može da dospe u pasivan status davanjem netačnih podataka, koji se odnose na ostvarivanje prava na podsticaje, u postupku inspekcijske kontrole, odnosno kontrole na licu mesta.
U slučaju Zlatka Kokanovića to bi značilo da ostaje bez 2,5 do tri miliona dinara godišnje.
Poljoprivrednici kojima je pasivizirano gazdinstvo imaju pravo na žalbu na rešenje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.