Novčanik Beograđana već je nekoliko puta krajem ove godine bio na udaru. Poskupeli su Infostan, grejanje, parking, taksi prevoz. Sada se za novu godinu najavljuju nova poskupljenja.
Iako je od početka godine godišnja inflacija u Beogradu popustila sa 7,4 odsto u januaru na 5,6 odsto u oktobru, to nije sprečilo upravu Grada Beograda da odobri povećanje cena pojedinih komunalnih usluga od 1. januara sledeće godine.
Beograđanima će od sledeće godine poskpeti ponovo Infostan i Parking servis, a uvećava se i porez na imovinu.
Voda poskupljuje za 17,5 odsto
U okviru Infostana poskupljuje voda. Kako je JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija“ objavilo na sajtu, od 1. januara cena za isporuku i odvođene vode biće uvećana za 17,5 odsto.
Nakon korekcije cene, prosečni račun za tročlano domaćinstvo biće uvećan za oko 300 dinara na mesečnom nivou.
Kao glavni razlog za zahtevano povećanje cene ovo preduzeće navodi povećanje cena svih proizvodnih inputa koji direktno utiču na proizvodni proces.
„Najznačajniji uticaj ima porast cene električne energije, zatim porast cena drugih energenata, hemikalija i pratećeg materijala. Takođe značajan uticaj ima i Odluka o povećanju minimalne cene rada za 13,7 odsto od 1. januara 2025. godine, koju je donela Vlada Srbije, jer će to dovesti do povećanje troškova zarada zaposlenih, odnosno uticaće na ukupne troškove JKP BVK“, naveli su iz ovog preduzeća.
Od januara skuplje parkiranje u garažama i na parkiralištima
I JKP „Parking servis“ obavestilo je nedavno korisnike usluga da će od 1. januara 2025. godine biti korigovane cene parkiranja u garažama i na parkiralištima.
Takođe će, kako su najavili, biti izmenjene i cene mesečnih pretplata u stanarskim garažama, kao i vrednost vremenske parking pass kartice.
Naveli su da je „Parking servis“ poslednji put menjao cene u garažama 2018. godine, pa je ovo prva izmena posle šest godina.
U garaži „Obilićev venac“ cena sata parkiranja od januara će biti povećana sa 120 na 150 dinara. U garažama „Masarikova“, „Zeleni venac“, „Pionirski park“ i „Dr Aleksandra Kostića“ cena prvog započetog sata ostaće ista – 100 dinara, a cena svakog narednog sata biće 150 dinara.
Cene parkiranja za prvi započeti čas na nekim parkiralištima su ostale iste, dok su na parkiralištima „Čukarica“ „Belvil“ i „Novi Beograd“ snižene, pa će ubuduće prvi sat parkiranja koštati 50 dinara umesto 70.
U garaži „Botanička bašta“ i na parkiralištima „Cvetkova pijaca“ i „Milan Gale Muškatirović“ cena prvog sata biće 50 dinara, umesto dosadašnjih 60. Cena svakog narednog sata na ovim objektima biće 100 dinara.
Jednokratno dnevno parkiranje na parkiralištu „Ada Ciganlija“ od januara će koštati 200 dinara umesto dosadašnjih 150.
Povećava se i porez na imovinu
Skupština Grada Beograda usvojila je prošle nedelje odluku o povećanju poreza na imovinu za 2025. godinu.
Predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević rekao je, obrazlažući tu odluku, da će porez za stan od 50 kvadratnih metara, u trećoj stambenoj zoni, sledeće godine biti veći za 600-700 dinara.
Prema njegovim rečima, najveće povećanje poreza imaće pravna lica, jer 2023. nije obračunavana poreska stopa pošto je u Beogradu bio Privremeni organ, pa je porez plaćan na ime knjigovodstvene, a ne stvarne vrednosti.
„Očekujemo povećanje prihoda od poreza oko 27,5 milijardi za tekuću godinu, što je prosečno povećanje od četiri do pet odsto, s obzirom na to da cena kvadrata iz godine u godinu raste u Beogradu, kao i da je sve više novoizgrađenih objekata“, rekao je Nikodijević.
I Pogrebne usluge povećavaju cene?
Centar za lokalnu samoupravu saopštio je nedavno da se pripremaju i veće cene pogrebnih usluga koje bi mogle biti uvećane za čak 60 odsto.
Mediji su nedavno pisali da je JKP „Pogrebne usluge“ uputilo gradskom Sekretarijatu za finansije zahtev za povećanje cena.
Prema pisanju medija, Beograđani bi održavanje grobnih mesta umesto dosadašnjih 1.466 dinara mogli da plaćaju 2.345 dinara godišnje.
Šta je sve krajem ove godine već poskupelo?
Novčanik Beograđana već je nekoliko puta pred kraj ove godine bio na udaru. Beograđanima je, između ostalog, ove godine poskupelo grejanje.
Beogradske toplane uvećale su račune u oktobru, odnosno na ulazu u novu grejnu sezonu, za 8,92 odsto: umesto ranijih 132,8 dinara po kvadratnom metru, nova cena je 144,6 dinara. To je bilo treće poskupljenje u poslednje dve godine.
Pojedine opozicione stranke kritikovale su ovakvu odluku ukazujući da povećanje nije opravdano s obzirom na to da se cena gasa na berzi u odnosu na početak prošle godine nije značajno menjala.
Cena gasa na holandskoj TTF berzi i u oktobru prošle i u oktobru ove godine iznosila je oko 40 evra po megavat-satu.
Pre toga je Beograđanima u avgustu ove godine poskupeo Infostan, a nakon što je povećana usluga iznošenja smeća i kabastog otpada.
Prema cenovniku JKP „Gradska čistoća“, sakupljanje i transport komunalnog otpada od avgusta se naplaćuje po metru kvadratnom 9,90 dinara, a ukoliko se plaća paušal po kanti, cena iznosi 950 dinara sa PDV-om.
Zatim je u septembru poskupeo parking. Cene parkiranja po satu u crvenoj, žutoj, zelenoj i plavoj zoni povećane su za po pet dinara, dok su cene ostalih usluga parkiranja u zonama tada ostale nepromenjene.
Sat vremena u crvenoj zoni od septembra košta 65 dinara, u žutoj zoni 58 dinara, u zelenoj 50 dinara po satu, a u takozvanoj plavoj zoni, bez vremenskog ograničenja, cena sata parkiranja je 40 dinara.
Još jedno od poskupljenja koje je usledilo krajem ove godine jeste povećanje cene taksi prevoza.
Od sredine novembra taksi u Beogradu skuplji je za 10 odsto. Cena starta je veća za 50 dinara, a vožnja po kilometru za devet dinara. Start košta 320 dinara, a vožnja po kilometru 105 dinara, dok je čekanje po času poskupelo za 600 dinara, odnosno košta 1.800 dinara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.