Veselinović: EPS je u problemu, ne sumnjam da će biti još poskupljenja struje u 2024. 1Foto: Pixabay/Geralt

Poskupljenje struje i gasa će možda izostati u tekućoj godini, jer je vlast svesna da je reč o meri koja smanjuje njenu popularnost u javnosti, ali će u jednom trenutku do toga neminovno morati da dođe, smatra domaća stručna javnost.

Poskupljenje struje i gasa je nešto zbog čega potrošači u 2024. godini ne treba da strahuju, poručuju iz vlasti iako sporazum sa Međunarodnim monetarnim fondom o dobijanju kredita predviđa da još jedno povećanje cena tih energenata treba da usledi u maju.

Poslednje poskupljenje struje u iznosu od osam odsto i gasa u iznosu od 10 odsto u Srbiji je zabeleženo 1. novembra prošle godine.

Podsećanja radi, to je bio zahtev Međunarodnog monetarnog fonda izražen, u njegovom izveštaju objavljenom početkom leta prošle godine u kom je iskazana nužnost poskupljenja struje za osam odsto i gasa za 10 odsto, ali i da će u maju 2024. uslediti nova poskupljenja sa istim procentima.

Takav zahtev MMF je obrazlažio time da je “potrebno dalje povećanje cena struje i gasa u novembru ove i tokom 2024. godine da bi se eliminisale sve budžetske subvencije državnim energetskim preduzećima do kraja aranžmana sa MMF i da bi se finansirala preko potrebna investiciona potrošnja u narednim godinama“.

Veselinović: EPS je u problemu, ne sumnjam da će biti još poskupljenja struje u 2024. 2
Foto: Aleksandar Veljkovic

Prethodno su, takođe shodno zahtevima MMF-a, struja i gas poskupeli 1. januara i 1. maja 2023. godine.

Oba puta cena električne energije povećana je za po osam odsto, a “plavog energenta” u januaru za 11 i u maju za 10 odsto.

Iako sporazum sa MMF-om to precizira nadležni u Srbiji ističu da razloga za novo poskupljenja ta dva energenta u toku 2024. nema i da ga zbog toga i neće biti.

Prvo je u novembru prošle godine ministar finansija Siniša Mali istakao da struja i gas neće poskupeti u 2024. “jer za tim nema potrebe” kao i da tokom poslednje posete delegacije MMF-a Srbiji “nije dogovarano nikakvo poskupljenje struje i gasa”.

Da ove godine nisu planirana poskupljenja ta dva energenta potvrdila je pre neki dan i resorna ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.

Tvrdnje predstavnika vlasti se zasnivaju na proceni da energetske krize, nastale zbog vojne intervencije Moskve u Ukrajini, više nema te da ne postoje razlozi da Srbija uzme preostali novac koji je dobila po osnovu aranžmana sa MMF-om.

Od 2,4 milijarde evra koje je Međunarodni monetarni fond stavio na raspolaganje Srbiji iskorišćeno je tačno 1,18 milijardi evra.

– Bilo je predviđeno da se oko 300 miliona evra povuče posle druge revizije, ali smo rekli da nam taj novac ne treba, jer imamo visoku likvidnost i visoke devizne rezerve i da nam ta sredstva stoje na raspolaganju, ukoliko nam budu zatrebala zbog nekih iznenadnih okolnosti – izjavila je pre tri meseca Jorgovanka Tabaković, guvernerka Narodne banke Srbije.

S druge strane, javnost je skeptična da poskupljenja struje i gasa u 2024. neće biti, jer su predstavnici vlasti svojevremeno izjavljivali da do toga neće doći ni 1. novembra prošle godine, ali se to ipak desilo uz obrazloženje da je to neminovnost.

Ako ne ove, poskupljenje struje sledeće godine

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić kaže za Danas da postoji mogućnost da ne dođe do poskupljenja struje i gasa u tekućoj godini, odnosno da Međunarodni monetarni fond odobri izostanak podizanja cena tih energenata u maju.

– Kada govorimo o struji treba istaći da je Elektroprivreda Srbije ostvarila dobre rezulate u prošloj godini pre svega zbog velike proizvodnje struje u hidroelektranama. U prilog tome da do poskupljenja električne energije neće doći govori i to da je već došlo do tri povećanja u kratkom periodu i da bi to bilo veliko opterećenje za potrošače. Vlast najverovatnije rezonuje da bi četvrto poskupljenje bio nepopularan potez te će stoga verovatno izostati. Ono što je definitivno je to da će ako se želi nastaviti sa razvojem EPS-a biti potrebno da struja poskupi, recimo naredne godine, kako bi se stekla neophodna sredstva za zelenu tranziciju kao i održavanje postojećeg proizvodnog sekora tog preduzeća – navodi naš sagovornik.

Predsednik Udruženih sindikata Srbije “Sloga” Željko Veselinović pak ne veruje izjavama predstavnika vlasti da će u ovoj godini poskupljenje struje i gasa izostati.

– Razlog je taj što su oni i prošle godine davali takva obećanja ali su 1. novembra ti energenti ipak poskupeli. Mislim da su te najave samo jedan od poteza vlasti da se umiri javno mnenje kao kada su, primera radi, računi za struju distribuirani, ne pre, već posle izbora. EPS je u velikim problemima i ne sumnjam da će do kraja ove godine biti sasvim sigurno bar još jedno poskupljenje električne energije za domaćinstva, a možda čak i više njih. Vlastima ne predstavlja nikakav problem da građanima govore da toga neće biti a onda kada do poskupljenja dođe nađu objašnjenje zašto je do toga moralo da dođe iako su tvrdili da neće – zaključuje naš sagovornik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari