Novo rukovodstvo zrenjaninske fabrike lekova Jugoremedija uspela je da obnovi proizvodnju i ugovorila izvoz na tržište Ukrajine, saopštio je menaždment, u ovom trenutku jedine fabrike u Srbiji u vlasništvu malih akcionara. „Ovu godinu smo proglasili godinom obnove. Za proteklih pet meseci pokrenuli smo proizvodnju a sredinom avgusta trebalo bi da počne proizvodnja „kliacila“.

Novo rukovodstvo zrenjaninske fabrike lekova Jugoremedija uspela je da obnovi proizvodnju i ugovorila izvoz na tržište Ukrajine, saopštio je menaždment, u ovom trenutku jedine fabrike u Srbiji u vlasništvu malih akcionara. „Ovu godinu smo proglasili godinom obnove. Za proteklih pet meseci pokrenuli smo proizvodnju a sredinom avgusta trebalo bi da počne proizvodnja „kliacila“. Izmireni su svi dugovi u iznosu od 363 miliona dinara a počela je i isplata zaostalih zarada. Martovska zarada biće isplaćena s platama za avgust i septembar“, ističe Ankica Malušić, finansijski direktor Jugoremedije.
Prema njenim rečima, ukoliko se nastavi proces konsolidacije Jugoremedije do kraja godine mogle bi biti isplaćene i prve dividende, koje do sada nikada nisu isplaćivana a povratak na tržište omogućiće Jugoremediji da uvede i standard ISO 14001.
Milena Vukov, direktor proizvodnje, podseća da je proizvodnja pokrenuta 9. aprila, a prvi preparat sa kojim se Jugoremedija vratila na tržište bio je „trental“. „U ovom trenutku svi pogoni rade punim kapacitetom a sledeće nedelje biće pokrenuta i proizvodnja penicilniskih preparata, među kojima je i „kliacil“. U ovoj fazi Jugoremedija je orijentisana ka proizvodnji lekova po kojima je, inače, bila prepoznatljiva“. Prošla prvi stučni nadzor sistema kvaliteta ISO 9001 a provera je obavljena proteklog meseca. Dobijene su visoke ocene a sertifikat je potvrđen. Sada sledi nova sertifikacija“, kaže Milana Vukov.
Kada je reč o svojinskim odnosima i odgovornosti, predsednik Upravnog odbora Zdravko Deurić najavljuje tužbe.
– Prethodno rukovodstvo dovelo je Jugoremediju do ruba propasti i za to neko treba da odgovara, kako takozvani vlasnici tako i oni koji su to omogućili. Videćemo šta će Skupština akcionara da odluče u vezi s tim ali je najvažnije da su se mali akcionari izborili da sami upravljaju paketom od 58 odsto akcija i sada je osnovno pitanje kako konsolidovati firmu. Jugoremedija je akcionarsko društvo i nova privatizacija nije dobrodošla. Ne savetujem državi da prodaje svoj paket akcija – poručio je Deurić.
Podsećanja radi, udeo države u zrenjaninskoj fabrici lekova iznosi 42 odsto a prethodna privatizacija ostavila je veliki broj radnika i uništila proizvodnju. Prethodna privatizacija nikoga nije zadovoljila, ostavljajući veliki broj radnika na ulici dok se sudski sporovi još uvek rešavaju pred domaćim sudovima. O strateškom partneru se razmišlja, ali se procenjuje da se još nisu stekli uslovi za to. Za sada je farmaceutska kuća Aventis pokazala interesovanje za Jugoremediju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari