Zamenik direktora indijske kompanije „Tafe“ Kamal Ahuđa i Dušan Dragojlović iz Agencije za licenciranje stečajnih upravnika potpisali su u „Palati Srbija“ ugovor o kupoprodaji IMT-a.
Potpisivanju ugovora prisustvovali su i predsednica Vlade Ana Brnabić, ministar poljoprivrede Branislav Nedimović i ambasadorka Indije u Beogradu Narinder Čauhan.
Kako je saopšteno iz Vlade Srbije, indijska kompanija je za 66.081.562 dinara kupila pravno lice, odnosno žig IMT, pogon u Jarkovcu kod Sečnja i tehnološke crteže. Ostala imovina IMT-a ući će u stečajnu masu.
„Tafe“ je najavio višemilionsku investiciju u proizvodne pogone u Srbiji i u kooperante. Prema procenama rukovodstva kompanije, u roku od pet godina Tafe će u Srbiji proizvoditi najmanje 5.000 traktora godišnje, s ciljem da se dostigne i proizvodnja od 10.000 traktora.
U planu je proizvodnja unapređenih modela IMT 539, 542 i 590. Prvi takav model, IMT 539 sa EURO 3 motorom, publika će moći premijerno da vidi na međunarodnom Poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu u maju ove godine.
Prema najavama indijskih investitora proizvodnja će početi u roku od 12 meseci, a traktori će, u prvoj fazi, biti plasirani na tržište Srbije, zatim u države nekadašnje Jugoslavije. U trećoj fazi traktori će biti prodavani u zemljama gde je nekada IMT izvozio, poput Tunisa, Alžira, Maroka, kao i u nekim državama Evropske unije, kao što su Mađarska, Rumunija i Bugarska.
Predsednica Vlade Ana Brnabić istakla je da je ponovno oživljavanje IMT-a i očuvanje brenda koji je obeležio poljoprivredu ovih prostora poslednjih 60 godina, bio važan i težak zadatak koji je Vlada Srbije sprovela.
„Uložili smo velike napore kako bismo ponovo pokrenuli tu priču, sačuvali žig IMT-a i našli investitora“, rekla je Brnabić.
Ona je podvukla da rešavanje pitanja preduzeća u stečaju ostaje jedan od prioriteta Vlade.
„U Železari Smederevo sačuvali smo 5.000 radnih mesta, Galenika je uspešno privatizovana, danas je potpisan ugovor za IMT. Rešavamo pitanja Magnohroma, pregovaramo sa strateškim partnerima za RTB Bor, a u planu nam je u da podignemo na noge neke stare brendove, poput Ikarbusa, BIP-a, Toze Marković“, naglasila je Brnabić.
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović konstatovao je da je traktor simbol poljoprivrede i da je ta grana na gubitku jer je IMT prestao da proizvodi traktore.
„U Srbiji ima 400.000 različitih vozila i mehanizacije za poljoprivredu i otkada IMT, nekada moćna industrija, ne proizvodi traktore, prisutni su problemi u toj oblasti. Srbija je prošle godine subvencionisala nabavku traktora sa 50 odsto od vrednosti realizovane prihvatljive investicije i imali smo skoro 2.400 upita poljoprivrednika“, rekao je Nedimović.
On je istakao da je pokretanje proizvodnje u IMT-u važno je i za BDP u Srbiji, jer je u našoj zemlji prošle godine proizvedeno svega 400 traktora.
Zamenik direktora kompanije Tafe Kamal Ahuđa podsetio je na višedecenijsku saradnju IMT-a i Tafe-a.
„Koliko god da je to nepoznato, naša priča i dugoročna saradnja počeli su 60-ih godina prošlog veka, ali je, nažalost, ta saradnja prestala kada se ugasila fabrika. Sada nam je cilj da nastavimo tu saradnju i da učinimo da ona traje mnogo godina“, poručio je Ahuđa.
Industrija mašina i traktora a. d. (IMT) bila je fabrika poljoprivrednih mašina koja se nalazila na Novom Beogradu u bloku 64. Od 1947. do 2015. godine proizvedeno je ukupno 780 hiljada traktora i oko 600 hiljada oruđa.
U međunarodnoj trvovini IMT je izvezao 107.700 traktora i oko 11.950 priključnih mašina i oruđa u 84 države širom sveta, podseća se u saopštenju.
Fabrika je krajem 80-ih zapošljavala 9.800 radnika, da bi taj broj do 2005. spao na 1.745 radnika.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.