Povoljna cena ruskog gasa za potrošače u Srbiji, koju su tokom svog telefonskog razgovora dogovorili predsednici Aleksandar Vučić i Vladimir Putin, važi samo za deo količina potrebnih privredi i domaćinstvima u našoj zemlji, dok će za ostatak cena biti znatno veća a već sad je evidentno da će „plavi energent“ u maloprodaji poskupeti za dvadeset do trideset odsto.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je izjavio da je tokom razgovora sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom dogovorio izuzetno povoljnu cenu gasa za Srbiju.
Naime, precizirano je da će ugovor o snabdevanju naše zemlje gasom iz Rusije biti potpisan na tri godine a njegova cena biće određivana u zavisnosti od cena nafte (takozvana naftna formula) i kretaće se, prema Vučićevim rečima, između 310 do 408 dolara za 1.000 kubnih metara gasa.
Prema Vučićevim rečima, taj dogovor se odnosi na količine od 2,2 milijarde kubnih metara gasa, a da će cena koštanja preostalih 800 miliona kubnih metara gasa, biti tema razgovora sa ruskom državnom kompanijom Gasprom.
To što je Srbija dobila povoljnu cenu za deo potrebnih količina „plavog energenta“, koja je znatno bolja nego za većinu drugih kupaca ruskog gasa, istovremeno ne znači da će to važiti i za cenu preostalih 800 miliona kubnih metara, smatra stručna javnost. Ona će biti znatno veća.
Ekspert za energetiku Velimir Gavrilović kaže za Danas da cena gasa, dogovorena u telefonskom razgovoru Vučića i Putina, važi za dve trećine potreba tržišta u Srbiji.
– Treba podsetiti na činjenicu da je po dosad važećem ugovoru Srbija količinu od šest miliona kubnih metara gasa Rusima plaćala po ceni od 270 dolara za 1.000 kubnih metara. Dopunske količine od četiri miliona kubnih metara gasa po starom ugovoru koji ističe danas plaćali smo po ceni od 800 dolara za 1.000 kubika gasa. S obzirom da je dogovoreno da se cena gasa za Srbiju obračunava po naftnoj formuli, to praktično znači da će preostale količine Javno preduzeće „Srbijagas“ ruskom partneru plaćati između 900 do 950 dolara za 1.000 kubnih metara gasa. To je znatno veća cena od one koja važi za količine od 2,2 milijarde kubnih metara gasa ali opet daleko niža od onih koje se formiraju na berzama – objašnjava naš sagovornik.
On dodaje da nije poznato po kojim cenama će Srbija od Gasproma kupovati gas za punjenje skladišta, odnosno da li će biti u onom iznosu koji su dogovorili Putin i Vučić ili će pak biti veća.
– Ono što je potpuno izvesno je to da će doći do poskupljenja gasa u maloprodaji. To će podjednako opteretiti kako domaćinstva tako i privredu. Sve to će dovesti do povećanja inflacije u Srbiji i siromašenja građana – navodi Gavrilović.
Generalni sekretar Udruženja za gas Srbije Vojislav Vuletić takođe smatra da će veća veleprodajna cena predviđena u novom ugovoru o nabavci ruskog gasa dovesti i do povećanja maloprodajnih cena u Srbiji.
– Sasvim je jasno da će do toga doći i treba očekivati da će se maloprodajne cene gasa povećati za 20 do 30 odsto. Što se tiče dogovora o nabavnoj ceni gasa, on je veoma dobar za Srbiju i zbog toga što će ugovor sa povoljnim cenama važiti tri godine kao i zbog toga da je to garant da će Srbija na zimu imati dovoljne količine gasa. Dodatni garant za to je i činjenica da je postignut dogovor koji omogućava da Srbija gas za svoje potrebe čuva u skladištima u Mađarskoj – ističe Vuletić.
On objašnjava da formiranje cene po naftnoj formuli u praksi znači da ako, primera radi, sada poskupi cena „crnog zlata“, to povećanje se u ceni gasa manifestuje tek u periodu nakon devet meseci.
Ekonomista Milan R. Kovačević kaže za Danas da je postignut samo načelni dogovor vezano za aranžman snabdevanja Srbije ruskim gasom i da treba sačekati potpisivanje ugovora kako bi se pouzdano znala njegova cena.
– Ono što je moguće je to da potpisivanje ugovora o snabdevanju ruskim gasom potrošača u Srbiji dovede do nezadovoljstva Evropske unije što bi moglo da rezultira izostankom ulaganja Brisela u Srbiju i isključenja naše zemlje sa evropskih finansijskih tržišta. Dakle, gasni aranžman sa Rusijom bi mogao skupo da nas košta na drugoj strani – zaključuje Kovačević.
Viola Fon Kramon: Putin i Vučić nisu ništa potpisali u vezi gasa
Poslanica Evropskog parlamenta Viola Fon Kramon nakon jučerašnjeg sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem izjavila je da je prva tema razgovora bila vezana za srpsko-ruske odnose, dugoročne bliske veze Srbije i Rusije, šta to znači za ekonomiju, kao i zavisnost od ruskog gasa koju treba smanjiti. Upitana da li pozdravlja dogovor Vučića i predsednika Rusije Vladimira Putina o gasu, Kramon je naglasila da je to bila samo najava, samo razgovor i da ništa nije bilo na papiru, ali da se ne zna da li potrebe Srbije mogu biti potpuno zadovoljene iz Rusije i da li taj gas može da bude nadoknađen iz Evropske unije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.