Predlog novog Zakona o zaštiti potrošača koji je usklađen sa međunarodnim standardima, trebalo je da se nađe pred poslanicima Narodne skupštine, pisao je Danas pre 20 godina.
Prava potrošača u Srbiji do tad nisu bila regulisana zakonom, s obzirom na to da je do usvajanja Ustavne povelje ta oblast bila regulisana na saveznom nivou.
„Pored insistiranja na konceptu slobodnog formiranja cena, neophodno je da država raspolaže mehanizmima za sprečavanje poremećaja na tržištu“, izjavio je tadašnji pomoćnik ministra trgovine, Srđan Srećković.
„Postoji ekonomska opravdanost da država ima veću nadležnost u oblasti cena i van sektora privrede koji je u njenom vlasništvu. Slobodno formiranje cena znači da se država neće mešati u domen cena osim u izuzetnim situacijama“, istakao je Srećković.
Zakonom je predviđeno da organizacije potrošača obavljaju nezavisne kontrole namirnica, da se definišu osnovna prava potrošača, među kojima je i pravo na zadovoljenje osnovnih potreba, to jest dostupnost najnužnijih proizvoda i usluga.
Iz Ministarstva trgovine je najavljena i medijska kampanja preko koje će se potrošači upoznati sa svojim pravima.
Ako se osvrnemo na sadašnji trenutak, zanimljivo je mišljenje pojedinih potrošačkih udruženja u vezi sa postupkom koji je Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula 10. oktobra 2024. godine protiv četiri lanca trgovine – Delez, DIS, Univereksport i Merkator – prema kome je kršenje tržišnih i zakonskih pravila ohrabreno dosadašnjim izostajanjem pravovremene reakcije države.
Druga udruženja smatraju da ni u ovom slučaju neće biti posledica po trgovce zbog nedostatka dokaza.
Autor je polaznik Danasove škole novinarstva.
Projekat „Danasova škola novinarstva je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.