Predsednik Saveza energetičara Srbije: Male su šanse da ove zime dođe do restrikcija struje u Srbiji 1Foto: Beta/Milan Timotić

Male su šanse da ove zime dođe do restrikcija struje u Srbiji, složili su se danas učesnici tribine „Da li će biti dovoljno struje tokom zime“, i ukazali da i u slučaju „najgoreg scenarija“ u našoj zemlji postoji mogućnost uvoza struje ali, ali su upozorili da bi do problema moglo da dođe u slučaju nestašica struje u celoj Evropi.

Biće dovoljno struje i malo je verovatno da će biti restrikcija, ali su one moguće ako dođe do ekstremno hladne tri sedmice, ekstremno loše hidrološke situacije i „ispadanja“ u sistemu, rekao je na tribini predsednik Saveza energetičara Srbije Nikola Rajaković i naglasio da je verovatnoća tog „najgoreg scenarija“ jedan do dva procenta.

Rajaković je ocenio da bi bilo „neinženjerski“ da stavi ruku u vatru i kaže da neće biti nijednog sata sa problemima, i da samo zato „stavlja rezervu“.

„Ako bude bila prosečna zima i prosečna hidrologija, i ako termoenergetski sektor bude pripremljen, a novi menadžment Elektroprivrede radi na tome, ne treba biti pesimista i najmanje treba plašiti narod“, poručio je Rajaković.

Savetnik za energetiku u LDK „Konsultants“ Nenad Jovanović procenio je da je Srbiju neplanirani uvoz tokom prethodnog perioda koštao oko 1,2 milijarde evra, ali je ocenio da naš elektroenergetski sistem trenutno odlično radi i da je „doveden u red“, zbog čega je optimista kada je reč o predstojećoj zimi.

„Verujem da imamo dovoljno struje iz sopstvenih kapaciteta, ali za pet gigavata u satu. Za sve preko toga moraćemo da uvozimo, znamo da zimi idemo i do šest gigavata“, upozorio je Jovanović i dodao da ćemo „moći da uvezemo dodatne količine ako druge države ne budu u problemu“.

„Svi oko nas bi morali da ostanu bez struje da bismo mi bili u problemu, ali je pitanje koliko bi nas to koštalo“, konstatovao je Jovanović i podsetio da nas, po dugoročnim prognozama koje su na raspolaganju, ne čeka „toliko jaka zima“.

Stručnjak za energetiku Sekretarijata Energetske zajednice Milka Mumović navela je da je Srbija, dok se suočavala sa problemima u elektroenergetskom sektoru, za šest meseci uvezla 12 odsto svoje potrošnje.

„Što se tiče zime, ako bude sve kako se planira, Srbija bi trebalo da zadovolji svoje potrebe. Ako se desi nešto nepredviđeno, može da kupi struju, a kritično će biti samo ako u Evropi bude nestašica, ali i u tom slučaju sistemi reaguju i restrikcije su poslednje sredstvo“, naglasila je Mumović.

Ocenila je da je cena struje u Srbiji „veštački niska“ i ukazala da će zato svi koji mogu zameniti drugi energent strujom.

„To možda neće ugroziti energetski, ali može da ugrozi naš finansijski sistem“, upozorila je Mumović.

Programski menadžer Delegacije EU u Srbiji Antoan Avinjon ukazao je da je teško predvideti kakvi će vremenski uslovi biti ove zime, dodavši da će to biti važan faktor za elektroenergetske sisteme i u Srbiji i u EU.

„Generalno, situacija u EU je takva da je u toku energetska kriza i da cene energenata rastu, ali to je počelo pre napada Rusije na Ukrajinu, pa je EU preduzimala mere na zajedničkom i na nacionalnim nivoima“, rekao je Avinjon i podsetio da se i Francuska suočila sa sušnim letom i niskim vodostajima, zbog čega su neke nuklearne elektrane morale da budu zatvorene, pa je pribegla uvozu struje.

Kada je reč o budućem periodu, Avinjon je podsetio da se EU priprema kroz različite mere, uključujući plan RePower Europe ali i diskusiju o limitiranju cene gasa.

„Što se tiče mera štednje, postoji osećaj solidarnosti kod građana, ljudi su posle pandemije shvatili da ne mogu da se ponašaju kao ranije i taj osećaj solidarnost za Ukrajince, kao i u vezi zdravlja i energetike, je ono što nas zbližava“, rekao je Avinjon.

Tribina „Da li će biti dovoljno struje tokom zime“ održana je u okviru programa EKO-SISTEM: Podrška reformama u zaštiti životne sredine, koji sprovode Mladi istraživači Srbije, uz podršku Švedske, a tokom Nedelje klimatske diplomatije Evropske unije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari