Zaposleni u Zastava Kovačnici danas zamrzavaju generalni štrajk u koji su stupili 16. juna, zahtevajući potpisivanje kolektivnog ugovora, vraćanje zarada na prošlogodišnji nivo, uplatu doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje, smenu poslovodstva te preispitivanje privatizacije fabrike.

Kovači danas zamrzavanju štrajk, jer su, uoči minulog vikenda, uz posredovanje miritelja iz Agencije za mirno rešavanje sporova, počeli pregovori tri reprezentativna fabrička sindikata (Samostalni, UGS „Nezavisnost“ i ASNS) i poslovodstva preduzeća, kojem vlasnik Kovačnice, Bugarin Valentin Zaharijev, nije prihvatio prošlonedeljnu kolektivnu ostavku do završetka pregovora sa predstavnicima pobunjenih radnika.

Sindikalci Kovačnice za naš list kažu da su prošlog petka sa poslovodstvom počeli pregovore o kolektivnom ugovoru i da su se istog dana dogovorili o minimalnoj ceni rada u od 21.700 dinara, koja će važiti dok traju pregovori o zahtevima radnika.

„Većina naših ostalih zahteva biće regulisana kolektivnim ugovorom, s time što i dalje tražimo da poslovodstvo preduzeća podnese ostavku i to čim se okončaju pregovori o kolektivnom ugovoru, a ne odustajemo ni od preispitivanja privatizacije fabrike“, ističu u reprezentativnim sindikatima Kovačnice.

I sindikalcima i poslovodstvu je, međutim, jasno da su započeti pregovori tek kupovina vremena, jer je finansijsko-poslovna agonija Kovačnice takva i tolika da, uprkos bilo kakvom dogovoru u pregovorima, para za ozbiljnije organizovanje proizvodnje i isplatu zarada jednostavno – nema. Otuda u sindikatima smatraju da je pokretanje radnog stečaja, jedino rešenje za fabriku i radnike.

Rukovodstva kovačkih sindikata prošlonedeljnu posetu ministra rada, zapošljavanja i socijalne politike Aleksandra Vulina Zastava Kovačnici i podršku njenim radnicima, ocenjuju kao protokolarnu. Država sve i da hoće, tvrde sindikalci, ne može da pomogne, jer je Kovačnica u situaciji u kojoj treba spašavati što se spasiti može.

Podsetimo da je Zastava kovačnica, najstarija i najveća fabrika tog tipa u Srbiji i na Balkanu, privatizovana 2005, kada ju je, na aukciji i na opšte iznenađenje upućenih, umesto zainteresovanih francuskih i još nekih ozbiljnih inostranih kompanija, kupila nepoznata bugarska firma Inter trask. Manjinski akcionari Kovačnice odavno su pokrenuli sudski spor, kojim traže preispitivanje ove, po mnogima, više nego sumnjive privatizacije, koja je uništila još jednu nekada uglednu kragujevačku i srpsku fabriku.

Obaveze prema partnerima

Kovači obustavu rada zamrzavaju i zbog obaveza prema preostalim poslovnim partnerima. Pre svega prema Zastavi oružje, čiji proizvodnja i izvoz direktno zavise o Kovačnice. Kovačnica ima obaveze i prema slovenačkoj firmi za proizvodnju auto delova EMKO, jednoj od sve ređih inostranih kompanija koje još uvek ne prekidaju saradnju sa potonulom kragujevačkom fabrikom za izradu otkovaka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari