Nesreća u rudniku Lece kod Medveđe je pod lupom nadležnih koji utvrđuju razloge zbog čega je došlo do tragedije koja je odnela ljudski život, a stručna javnost ističe da država mora strožije da kontroliše i sankcioniše kršenje propisanih mera zaštite na radu.
Rudarska nesreća u rudniku Lece Revir desila se pola sata posle ponoći 21.avgusta, navodi u izjavi za Danas direktor tog rudnika Duško Gagić, i dodaje da je u njoj smrtno stradao radnik Nebojša Marković, rođen 1980. godine, zaposlen u rudniku od 2019. godine.
– Izuzev toga nema povređenih. Na radilištu su bile primenjene sve zakonom propisane mere kao i mere propisane drugim aktima i radnim procedurama. Na žalost i pored svih primenjenih mera predostrožnosti dešavaju se neželjeni događaji u rudniku – kaže Gagić koji je izrazio saučešće porodici i prijateljima nastradalog.
Kako su preneli mediji do nesreće je došlo u jami rudnika, kada se na rudara koji je radio kao bušač obrušila zemlja.
Nadležne inspekcije u ovom trenutku obavljaju uvid kako bi se utvrdilo da li su poštovane sve propisane mere o zaštiti na radu.
Predsednik Udruženih sindikata Srbije “Sloga” Zeljko Veselinović kaže za Danas da iako je Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu dobro napisan u praksi se prevencija nesreća na poslu, odnosno kontrola primene donetih mera ne sprovodi na zadovoljavajući način te su rudarske nesreće u Srbiji čest slučaj.
– Dosta rudnika u našoj zemlji su stari sa istrošenom opremom. Neki od njih, kao što je slučaj sa rudnikom Lece, su i u stečaju. Čim je rudnik u stečaju čim ne ostvaruje pozitivne finansijske rezultate to se odražava i na izostanak ulaganja u zaštitu na radu i nabavku potrebne opreme. Na žalost u Srbiji je to tako i stalno se suočavamo sa tragedijama u rudnicima. Nadležni bi svakako morali da urade nešto da se to promeni, a način za to je da se pojača prevencija. Kontrole da li se mere predostrožnosti u rudnicima sprovode na popisan način moraju da budu redovne, a kazne za one poslodavce, pa tako i za one koji rukovode preduzećima u stečaju, moraju biti stroge u slučaju da se ne primenjuju mere zaštite na radu – naglašava naš sagovornik.
Podsećanja radi, kako je tada pisao Danas, zaposleni u rudniku Lece protestovali su u avgustu 2022. godine nezadovoljni visinom zarada.
Obustavu rada do koje je tada došlo rudari su obrazložili “minimalnim zaradama, lošim uslovima za rad i stečajem koji u rudniku dugo traje”.
Oni su tvrdili da je u telefonskom razgovoru stečajna upravnica zapretila otkazom svakom ko se ne vrati na posao.
Sa druge strane,direktor rudnika Lece Duško Gagić je tada rekao da “nikakvog protesta nije bilo” već su se radnici okupili kako bi iskazali svoj zahtev za povećanje ličnih dohodaka.
– I mimo toga što su zaposleni zatražili od stečajne upravnice da se plate povećaju poslovodstvo je već imalo u planu da razmatra tu mogućnost. Što se tiče uslova rada oni su u rudniku dobri i nije tačno da je jedan od zahteva zaposlenih da se oni poprave – kazao je Gagić.
Inače, portal Forbs Srbija je preneo informaciju da je Privredni sud u Valjevu u utorak doneo rešenje kojim se odlaže prodaja rudnika Lece,u stečaju od 2017.godine.
Prodaja rudnika kao pravnog lica bila je prethodno zakazana za 26.avgust kada je bilo planirano javno nadmetanje.
Prema rešenju u koje je Forbs Srbija imao uvid, Privredni sud u Valjevu je odlučio da prihvati primedbe stečajnih poverilaca „Moderano investments doo“ i beogradske „Alta banke“, kao i primedbe koje su uputila zainteresovana lica Miroslav Bogićević i firma „DEM-HELLAS“ iz Sombora i da odloži prodaju rudnika.
Gotovo svi oni žalili su se na previsoku cenu otkupne dokumentacije, koja je veća od milion evra, ukazujući da je to bio pokušaj da se iz nadmetanja za kupovinu rudnika istisne konkurencija.
Rudnik olova, cinka i zlata Lece, koji se nalazi kod Medveđe kupio je šabački koncern Farmakom MB 2008. godine. U međuvremenu u jednom periodu, započetom 2015. godine rudnik je bio u zakupu kompanije Lajf ston kapital sa sedištem u Dubaiju.
Dve godine kasnije u rudnik Lece je uveden radni stečaj. Razlog za to je zajam koji je 2011. godine za sve svoje firme uzeo koncern Farmakom u vlasništvu Miroslava Bogićevića, a dug je, kao svoj pred Privrednim sudom, priznao rudnik Lece.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.