Firme koje u Srbiji ima austrijska građevinska kompanija Alpina, koja je pre desetak dana objavila bankrot, nisu obuhvaćene glavnim postupkom koji kao stečajni upravnik vodi bečki advokat Štefan Ril. Kako je Danasu odgovoreno iz kancelarije stečajnog upravnika, pitanje tih firmi rešavaće se u sekundarnom postupku.
U Austriji, kako je Danas već pisao, traje ubrzani postupak prodaje Alpininih austrijskih gradilišta i to kao radnih celina, kako bi se sprečio beg dobavljača i podizvođača, a zaštitilo 4.905 radnika čija su radna mesta ugrožena. Austrija je, inače, u izbornoj godini.
Ipak, poverioci iz Srbije, rečeno je Danasu, pozivaju se da svoja potraživanja od Alpine prijave nadležnom sudu u Beču u rokovima koji su regulisani austrijskim zakonima i bez obzira da li su im potraživanja obezbeđena na bilo koji način, založnim pravom, hipotekom i slično. Za poverioce iz zemalja van Evropske unije prijava se mora podneti isključivo na nemačkom jeziku, u dva primerka, i to popunjavanjem formulara koji se može naći na sajtu www.justiz.gv.at. Taksa koja se plaća na prijavu iznosi 21 evro i uplaćuje se na račun objavljen na istom sajtu. Poverioci se o toku postupka koji se u Austriji sprovodi nad Alpinom mogu detaljno upoznati na sajtu www.edikte.justiz.gv.at. Radnici Alpine, koji eventualno od nje imaju nenaplaćena a prispela potraživanja, imaju rok od šest meseci da ih prijave, a ostali do 16. avgusta. Poverioci koji potraživanje prijave posle isticanja ovih rokova, a najdalje do zaključenja računa, sami će snositi troškove provere osnovanosti njihovih zahteva.
Sem što je ogranak Alpine Bau GmbH u Beogradu u blokadi za iznos od oko 6,4 miliona dinara, nema u vezi sa tom firmom nikakvih promena u beogradskim registrima. Nigde nije zabeleženo da se sa njenom maticom u Austriji bilo šta događa, a srbijanski građevinari nerado javno govore o eventualnim nenaplaćenim potraživanjima koja od te firme imaju. Država Srbija sa Alpinom ima veoma komplikovane poslovne odnose, uzajamna potraživanja i sudske postupke, pa se, navodno, još vaga da li će i kada će biti pokrenut postupak za raskid ugovora sa tom firmom, iako su formalni uslovi za raskid ispunjeni. Alipine Bau u Srbiji ima tri velika posla od kojih su dva na Koridoru 10. Radovi na tim gradilištima su obustavljeni.
Rodić: Ovo su samo marifetluci
Beograd – Goran Rodić iz Građevinsko industrijske komore u osnivanju smatra da građevinari iz Srbije, koji imaju potraživanja od Alpine Bau GmbH, ni po koju cenu ne bi trebalo da se obraćaju Beču jer „upućivanje na tu adresu je čisti marifetluk“. „Naši građevinari treba odmah svoja potraživanja da prijave onome ko je Alpinu uveo u posao ovde, a to je naše nadležno ministarstvo. Ako država Srbija, kako tvrdi, ima obaveza prema Alpini, recimo tih 10 miliona evra po osnovu izgubljenog spora oko koncesije Južni Jadran, kud ćeš bolje: neka iz tih sredstava isplati naše firme u kojima ljudi mesecima ne primaju platu jer im poslovi nisu plaćeni“. Rodić sumnja da su svi domaći građevinari koji su radili za Alpinu, u stanju da se nose sa propisima i sudovima u Austriji, te kategorično podvlači da ne treba da dozvole da tako budu prevareni. Rodić tvrdi da su firme poput Alpine na ovdašnjim tenderima učestvovale sa referencama svoje firme -matice, a da u stvari kao ovdašnja društva sa ograničenom odgovornošću garantuju ovdašnjim kapitalom i imovinom koje nema.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.