Primer bahatosti uz toleranciju države 1Foto: Stanislav Milojković

Slučaj preduzeća Novi Sad – Gas najbolje ilustruje činjenicu da nadležni u Srbiji dozvoljavaju da račune za isporučeni gas ne plaćaju samo firme-gubitaši već i one koje posluju u plusu.

Naime, podaci Fiskalnog saveta pokazuju da je najveći dužnik Javnom preduzeću „Srbijagas“ za isporučeni „plavi energent“ firma Novi Sad – Gas sa ukupnim dugom od 10,7 milijardi dinara. Samo u ovoj godini za isporučeni gas to preduzeće duguje 600 miliona dinara. Na prvi pogled, kod onih koji nisu upućeni u situaciju lako bi se mogla stvoriti pretpostavka da je reč o gubitašu koji nema odakle da plati svoja dugovanja. Međutim, cifre pokazuju sasvim drugo. To preduzeće za distribuciju gasa koje se nalazi u fazi svojinske transformacije (još uvek je društveno, ali je tendencija nadležnih da se privatizuje) posluje dobro. Prošlu godinu je završilo u plusu od 33,5 miliona dinara, a 2015. godine je takođe imalo dobit i to od 90,9 miliona dinara. I 2013. godinu Novi Sad – Gas je završio bez gubitaka, odnosno sa ostvarenom dobiti od 110,7 miliona dinara. Da je reč o preduzeću koje dobro zarađuje pokazuje i podatak da su u 2016. godini ostvareni finansijski prihodi u iznosu od 93,5 miliona dinara a godinu dana ranije ta cifra je iznosila 96 miliona dinara. Poslovni dobitak u 2016. godini bio je 829,3 miliona dinara a u 2015. 663,3 miliona dinara. Poslovnih gubitaka nije bilo.

Zanimljivo je da je u februaru 2014. godine račun firme blokiran i u tom statusu je bio do februara 2015. godine. Prema pisanju medija, blokada je iznosila 1,7 milijardi dinara, međutim za to vreme preduzeće je normalno funkcionisalo i davalo donacije (primera radi, udruženju Ognjena Marija Livanjska, koje okuplja „Srbe iz Livanjskog polja i njihove potomke i poštovaoce“). Nadležni u tom preduzeću do danas nisu odgovorili na pitanja Danasa o ovoj temi.

Stručna javnost smatra da je reč o klasičnoj bahatosti, ali i pokušaju države da socijalni mir čuva na nakaradan i demagoški način. Ekonomski analitičar Branko Pavlović kaže za Danas da ne postoji nijedan razlog da se ovom preduzeću oprašta neizmirivanje obaveze.

– Stvar je veoma jasna. Ako se gas ne plaća, Srbijagas je dužan da tog kupca prestane da snabdeva tim energentom. Nesavesnog kupca treba tužiti i tražiti izmirenje dugovanja. Naravno, u taj postupak nikako ne bi trebalo da se uđe tokom zime kako se distributer gasa ne bi vadio na to da će njegovo isključenje sa mreže da ugrozi snabdevanje krajnjih potrošača, odnosno građana. To je jedini ispravan način kako treba funkcionisati ako se gas ne plaća, nema mesta bilo kakvoj toleranciji prema neplatišama – navodi naš sagovornik.

On dodaje da bi Srbijagas iako je državno preduzeće po ovom pitanju trebalo da se odnosi strogo profesionalno i da misli samo na interese preduzeća a ne šta će na to reči država kao njegov vlasnik.

– Država je taj koja treba da osmisli adekvatan način za vođenje socijalne politike – navodi Pavlović.

Ekspert za strana ulaganja Mahmud Bušatlija ističe da je država glavni krivac za ovu i slične situacije. – Po svemu sudeći država toleriše pojedina preduzeća-neplatiše jer su na njenom čelu, primera radi, partijski kadrovi ili smatra da ta preduzeća treba da imaju novac za razna sponzorstva ako takav proces zatreba. U konkretnom slučaju ne bi bilo dobiti u preduzeću Novi Sad – Gas da ono redovno izmiruje svoje obaveze prema Srbijagasu – navodi Bušatlija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari