Privreda u Južnobačkom okrugu, a najviše u Novom Sadu, od početka ove godine beleži značajan rast. Sa više od 10.000 preduzeća, u kojima ima nekih 180.00 zaposlenih, ovaj region učestvuje sa 12 odsto u ukupnim privrednim rezultatima Srbije, a sa 15 odsto u izvozu zemlje. Prema podacima Regionalne privredne komore Novi Sad (RPK), ukupna spoljnotrgovinska razmena vredna je blizu pet milijardi dolara. Istovremeno, obim industrijske proizvodnje u Novom Sadu i široj okolini prošle godine je u odnosu na pretprošlu porastao za 13,4 odsto.


– Region koji pokriva RPK Novi Sad je privredno najrazvijeniji region Vojvodine, a ujedno i Srbije. Više od trećine privrednih aktivnosti Vojvodine je na našoj teritoriji, a sa više od 12 odsto učestvujemo u društvenom proizvodu Srbije. Ima dosta kompanija koje se snalaze i funkcionišu u skladu sa našim mogućnostima. Ima kompanija koje su se udavile. Ovo vreme je na neki način i čistilište. Ne mogu sve kompanije ni da prežive, naročito one koje nemaju zdravu osnovu ni fleksibilnost. I mnoge velike kompanije u svetu su propale iz istih razloga. Posmatrajući trend koji je krenuo u januaru i februaru ove godine, ponosni smo. Mnoge kompanije su krenule i uhvatile korak. Ne mogu da govorim ni za celu Vojvodinu ni za celu Srbiju, ali ovo jeste neka vrsta signala. Ako možemo mi, mogu i drugi. Pitanje je dobre organizacije i odgovornosti. Svaka kompanija koja razvija odgovornost, ima znatno veće šanse na tržištu – kaže za Danas Dragan Lukač, predsednik RPK Novi Sad.

* Koji su najveći problemi kompanija na teritoriji RPK Novi Sad?

– Likvidnost nije na zavidnom nivou. Država bi mogla, kada su u pitanju obaveze, da relaksira kompanije. Da napravi takvu klimu u kojoj će se privrednik osećati kao u prirodnom okruženju. Država ne sme da bude agresivna. Istovremeno, u privatizacijama od 2000, od kada sam sticajem okolnosti na čelu RPK, nije se vodilo računa o poreklu novca. Te provere sada ne bi smele da izostanu. S druge strane, firme privatizovane pre toga su opstale, pre svega zato što su preduzeća dokapitalizovana, a radnici doškolovavani. Nakon 2000, kompanije su na brzinu prodavane kako bi se država što pre rešila kapitala i došla do novca. Tako smo došli u situaciju da imamo nekvalitetne investitore, pa da Evropa traži da ispitamo 24 sporne privatizacije, imamo i zahteve iznutra, od radnika i sindikata. Stradalo je dosta preduzeća – Jugoalat, Jugodent, Novitet, 27. mart, Neobus, Petar Drapšin… Retki su oni koji su opstali.

* Kakav je odnos države prema privredi, od lokalne vlasti pa naviše?

– Poslednjih meseci hrabri i činjenica da nova gradska vlast u Novom Sadu prepoznaje potrebu saradnje sa privredom. Nažalost, ranije to nije bio slučaj. Dosad su svi izbegavali privredu. Ali kada pogledate od zemljišta i komunalnog opremanja do svih taksa, sve je vezano za grad. Ova vlast je to prepoznala. Zahvaljujući takvom stavu vlasti, Grad i RPK su nedavno potpisali protokol o saradnji, koji nas praktično obavezuje da privrednike upućujemo na vlast, gde strani i domaći investitori mogu da ostvare privilegije. Gradska vlast je istovremeno najavila da će sačiniti listu grinfild i braunfild investicija. To će umnogome pomoći. RPK je direktan kontakt, a Grad će napraviti prostor za neke olakšice. Kasnije će se to višestruko ostvariti. S druge strane, centralna država ne sme da dopusti da nas investitori napuštaju zbog korupcije.

* Najveći izvoz imamo u zemlje regiona, Rusiju i Italiju. Gde leže druge prilike?

– Vojvodina je, uz Sloveniju i Hrvatsku, bila najrazvijenija u SFRJ. Mi smo prirodno upućeni na njih. Bio sam nedavno u kontaktu sa predstavnicima Luke Kopar i pitao ih ko je preuzeo našu ulogu sa poljoprivrednim proizvodima. Kažu da su to Mađari uradili. Ali su dodali da su, ipak, nama naklonjeniji ukoliko pokažemo veću inventivnost. Ovih dana ćemo imati razgovore sa nekim našim firmama koje bi mogle da uđu u to. Ali pre sam za to da ne izvozimo sirovine, nego poluproizvode ili, još bolje, finalne proizvode.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari