Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin izjavio je danas da je „državi veoma stalo do poboljšanja socijalnog dijaloga u Srbiji“, do poboljšanja dijaloga u samim kolektivima, ali i na nivou čitavog društva.
„Problemi u samoj proizvodnji, u kolektivu moraju i mogu da se rešavaju dijalogom. Država ne može nikome da nametne obavezu da sprovodi dijalog. Ne može čak ni da naredi nekome da u svom preduzeću formira sindikat, ali isto tako niko nema pravo da zabrani organizovanje i onemogući ljude da se organizuju“, rekao je Vulin na okruglom stolu pod nazivom „Socijalni dijalog između sindikata i poslodavaca u Srbiji“.
On je rekao da Vlada želi da Socijalno-ekonomski savet profunkcioniše i na nivou lokalnih samouprava.
„Želimo da poslodavci i sindikati razgovaraju, da razumeju ulogu onog drugog. Mi to ne doživljavamo kao razgovor suprotstavljenih strana, već razgovor strana koje imaju zajedničke interese da proizvodnja funkcioniše, da radnici budu zadovoljni, da poslodavac ostvari profit“, rekao je
Vulin.
On je rekao da država uvek nudi dobre usluge, tu je da pomogne, da posreduje. Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović rekao je da sindikate „muči“ bipartitni odnos sindikata i poslodavaca koji „mora da bude na mnogo jačem nivou“.
Orbović je rekao da sindikati pregovaraju sa jednom organizacijom poslodavaca Unijom poslodavaca Srbije, ali je veliki problem, jer u firmama koje ova organizacija predstavlja skoro da nema sindikata.
On je rekao da velike i značajne firme nisu u Uniji poslodavaca Srbije ili se ne uključuju u tu priču.
Predsednik Ujedinjenih granskih sindikata „Nezavisnost“ Branislav Čanak rekao je da se „kreću u pravcu ka kvalitetnom socijalnom dijalogu“, a prvi pokazatelj je način kako su pregovarali o minimalnoj ceni rada.
On je rekao da današnji skup otvara nove perspektive. Predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković rekao je da socijalni dijalog nije samo rasprava o minimalnoj ceni rada koja je jednom godišnje obavezna po zakonu, niti je to isključivo zaključivanje kolektivnih ugovora.
On je rekao da očekuju da pravi smisao socijalnog dijaloga bude zajednički rad sindikata i poslodavaca „ka nekim stvarima koje će da pomognu da privredna situacija bude bolja“.
„Sa poboljšanjem privredne situacije sigurno će i položaj zaposlenih biti drugačiji“, ocenio je Atanacković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.