Proizvođači: Hladnjačari nisu podigli cene 1

Samo nekoliko dana nakon sastanka u Vladi na kom je dogovoreno da otkupna cena maline bude za 10 do 20 dinara veća, proizvođači „crvenog zlata“ kažu da otkupljivači ne poštuju dogovor.

Iz Asocijacije malinara Srbije stižu vesti da „hladnjačari nisu ispunili deo obećanja“ koje su, između ostalih, dali i ministru poljoprivrede Branislavu Nedimoviću, da cena nije kako je bilo rečeno 160 dinara, te da se retki pridržavaju dogovora. Iz ove Asocijacije za ponedeljak najavljuju i štrajk glađu ukoliko se stanje ne promeni, a rešenje problema su tražili i od predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

U Udruženju malinara Vilamet za Danas kažu da je tačno da hladnjačari nisu korigovali cenu, ali da treba sačekati još neko vreme.

– Videćemo šta će biti ovih dana, imali smo ovde primer hladnjače „Stanić“ koji je digao cenu na 153 i 167 dinara u zavisnosti od sorte maline, ali šta vredi kada ga niko ne prati u tome. I on sam se pita šta da radi, kad niko drugi ne diže cenu – kaže Milan Đukić, predsednik Udruženja Vilamet.

Na sastanku u Vladi dogovoreno je da cena kilograma maline u otkupu bude 160 dinara, a hladnjačari su rekli da će tu cenu početi da primenjuju u roku od dva dana. Kako je taj rok istekao, proizvođači maline su odmah reagovali i tražili od države da se ponovo umeša. Tokom juna, malinari su se pobunili zbog loše otkupne cene, koja je u tom trenutku bila od 100 dinara u Leskovcu i na jugu Srbije do 120 dinara po kilogramu u nekim drugim delovima zemlje. Otkupljivači su tvrdili da imaju ogromne zalihe od prošle godine, a dogovor o povećanju cene postignut je tek nakon što je delegacija u kojoj su bili i predstavnici proizvođača, ali i otkupljivača i države, otputovala prošle nedelje u Poljsku da vidi u kakvim uslovima rade tamo i kako su formirali cenu ovog voća. Poljska je uz Srbiju jedan od najvećih proizvođača i izvoznika maline na svetu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari