Proizvodnju u staklari nastavlja 580 radnika 1

Nije tačna informacija objavljena u većini jučerašnjih medija da radnici koji su na spisku za otkaz u paraćinskoj staklari nisu mogli da uđu u fabriku i uzmu svoje stvari.

Svakome je to omogućeno, uz određenu proceduru, a istovremeno se dele i rešenja o prestanku radnog odnosa, po 30-ak dnevno, koliko Nacionalna služba zapošljavanja može da obradi. U narednih nekoliko dana taj posao će biti okončan i radnici koji su u ovom trenutku prekobrojni, moći će da ostvare nadoknadu preko NSZ, zavisno od godina radnog staža. U pogonima staklare ostaje nešto više od 580 ljudi koji uz saglasnost suda, nastavljaju proizvodnju – kaže za Danas Saša Jovanović, stečajni upravnik Srpske fabrike stakla.

Njegov posao neće biti nimalo lak, ne samo zbog visokih dugova, posebno prema državnim preduzećima, velikog broja radnika i uobičajenih problema koji prate proizvodnju. Veći problem biće splet interesa koji se prelamaju preko ove fabrike za koju javnost ni sada ne zna ko je pravi vlasnik. Oko toga ko je otkupio dugove, Veksilum, koji je zatražio stečaj, ili CPR Impex, spore se dve struje iz Nadzornog odbora fabrike, inače visoki funkcioneri SNS.

– Sud je odlučujući o stečaju u drugostepenom postupku smatrao verovatnim da potraživanje pripada Veksilumu. Druga strana ima mogućnost da kroz parnicu to osporava, a u svakom slučaju odluku će doneti sud i to u postupku koji je odvojen od stečaja – kaže Jovanović.

On nije mogao da precizira koliki su dugovi SFS-a, niti u kom pravcu će stečaj biti nastavljen.

– Tek treba da se počne sa popisom a poverioci treba da počnu da prijavljuju svoja potraživanja, što se upoređuje sa dokumentacijom iz fabričkih službi. Tek kada taj posao bude okončan, moći ću da izađem sa procenom o kolikom se dugu radi. Potom, ukoliko na prvom ročištu 70 odsto utvrđenih poverilaca izglasa bankrot, sud to mora da prihvati. Ako neko od njih podnese plan reorganizacije, u roku od 90 dana sud će o tome raspravljati. Kao stečajni upravnik, ja samo dajem ocenu, mišljenje o tome koliko smatram plan realnim, ali moja reč u tome nije poslednja – kaže stečajni upravnik paraćinske staklare.

Proizvodnja sprečava ekološku katastrofu

– Stečaj staklare je specifičan, jer proizvodnja mora da se nastavi, peći ne smeju da se ugase jer bi to izazvalo ekološku katastrofu. Ako bi se to dogodilo, 50 tona vrele lave izlilo bi se u spoljašnju sredinu i izazvalo požare koje sve ekipe pomoravskih vatrogasaca ne bi mogle same da ugase. Uz to, razvio bi se i dim sa otrovnim gasovima koji bi ugrozili okolna naselja. I sadašnja modernizovana oprema vredna 50 miliona evra, bila bi uništena i za nabavku nove trebalo bi izdvojiti još toliko. Zato je sud prihvatio nastavak proizvodnje uprkos visokim troškovima radne snage – kaže Saša Jovanović i dodaje da će za zarade smanjenog broja radnika mesečno biti potrebno oko 33 miliona dinara, dok je za sadašnji broj zaposlenih platni fond iznosio oko 50 miliona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari