Prosečna plata od 1.000 evra do 2026: Malo verovatno 1Foto: Shutterstock / Jamses

Ministar finansija Siniša Mali gostujući na televiziji Hepi pre nedelju dana najavio je da će do 2026. prosečna plata u Srbiji biti 900 evra, u petak ujutru na televiziji Pink rekao je da će do kraja mandata naredne vlade 2026. ona biti i 1.000 evra, što je danas potvrdio i predsednik Srbije. Trenutno, prosečna plata je nekih 600 evra.

– Niko Vučiću nije verovao kada je rekao da će prosečna plata 2019. biti 500 evra, a bila je, u decembru prošle godine bila je iznad 600 evra a rekli smo da će decembra 2025. biti 900 evra – rekao je prošle nedelje Mali i podsetio da je 2012. prosečna plata bila 329 evra.

Govoreći o isplaćenih 20.000 dinara penzionerima Mali je rekao da je ukupna masa za penzije povećana za 11,2 odsto, podsetio da će prosečne penzije biti 500 evra i dodao da će do kraja mandata naredne vlade prosečna plata biti 1.000 evra. Mali je podsetio da je u julu 2012. na računu bilo 8,5 milijardi dinara, što je bilo dovoljno “ni za plate ni za penzije”.

– U ovom trenutku imamo 162 milijarde dinara na računu. Potpuno smo likvidni. Kroz teške reforme smo došli do toga da već četiri godine imamo suficit u budžetu – rekao je Mali.

Za samo nedelju dana prosečna plata je, samo u najavama ministra finansija, skočila za 100 evra. Mnogo toga bi u Srbiji moralo da se desi, smatraju naši sagovornici, da za samo četiri godine dođemo do plate u proseku od 900 ili 1.000 evra o kojima je ministar finansija pričao.

Ekonomista Milojko Arsić kaže da ove godine mogu da se očekuju plate u proseku od 620 do 630 evra.

– Da bi plate dostigle 1.000 evra za četiri godine, to znači da bi na godišnjem nivou morale da rastu 12 do 13 odsto, što je malo verovatno da će se desiti, to je zaista visok rast – ističe Arsić.

On podseća da se i o prosečnoj plati od 500 evra najpre pričalo da će biti 2016, pa 2017. da bismo tek 2019. stigli do nje, a realno je tek 2020. prosečna plata prešla 500 evra.

– Tako je i sada realnije očekivati da se do te cifre od 900 ili 1.000 evra stigne tek nekoliko godina nakon što je najavljeno – napominje naš sagovornik.

Arsić, međutim, kaže da kretanje plate u evrima nije najvažnije merilo, već da je bitnije koliko su plate u realnim i stalnim cenama, onim koje mere kupovnu moć.

– Nije toliko bitno koliko možemo evra da kupimo za platu, već koliko proizvoda možemo da uzmemo za nju. Ta razlika se vidi u inflaciji koja raste i s druge strane u fiksnom kursu – napominje Arsić i dodaje da je realno jačanje dinara ubrzalo rast plate u evrima jer imamo inflaciju od četiri, pet do šest odsto.

Mnogo važnije, kako kaže, jeste kolika je kupovna moć i kako se ona menja, a ona raste, samo sporije nego što rastu plate u evrima.

Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca Srbije kaže da je najlakše biti optimista i da bismo svi voleli da prosek plata bude takav kakav najavljuju predstavnici vlasti.

– Preduslov da bi se to desilo jeste povećanje bruto domaćeg proizvoda. Veliko je pitanje da li ćemo u toj meri dostići privredni razvoj – napominje on.

Atanacković kaže da je teško govoriti o budućnosti jer se ne pitamo samo mi šta će se dešavati, te da smo samo “mali čamčić na velikom moru” i da od mora dosta zavisi.

– Teško je dati prognozu, važno je da budemo održivi, da nam ne bude gore nego što nam je, jer nekada smo imali inflaciju od jedan odsto, sada je već osam odsto – naglašava Nebojša Atanacković.

Vučić je jutros gostujući na TV Pink istakao da je ideja, da do kraja mandata prosečna plata bude do 1.000 evra.

„To je realno i ostvarivo, ako ne bude spoljnih problema, znate na šta mislim“, naveo je Vučić.

Kako je dodao, pored toga, cilj je da i penzije budu u proseku oko 500 evra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari