Istraživanja pokazuju da oko 70 odsto potrošača u Srbiji izbegava da kupi proizvod ako im se ne dopada kompanija koja ga proizvodi. Isti taj procenat redovno proverava etikete kako bi utvrdili koja kompanija proizvodi ono što žele da kupe. Čak oko 60 odsto potrošača okleva da kupi proizvod čiji im je proizvođač nepoznat, pokazuju podaci Ipsos stratedžik marketinga.


Predrag Kurčubić, direktor istraživanja u Ipsosu, kaže da iako su u Srbiji potrošači generalno vođeni cenama, „koje jesu ključni faktor njihovih kupovina, to ne znači da je reputacija kompanije zanemarljiva“.

– Brojna istraživanja pokazuju da poslujemo u okruženju u kome je podrška potrošača i drugih važnih ciljnih grupa zasnovana na percepciji ne samo proizvoda, već kompanije. Studije pokazuju da se kompanijama sa snažnijom reputacijom više veruje, a to poverenje se direktno preliva na izbor proizvoda prilikom kupovine – tvrdi ovaj stručnjak.

Prema njegovim rečima, prilikom merenja reputacije neke kompanije, prati se uticaj pet ključnih faktora koji utiču na nju, „a to su poslovanje, proizvodi, radno okruženje, komunikacije i marketing i društveno odgovorno poslovanje“.

– Na osnovu rezultata istraživanja može se odrediti važnost svakog od ovih pet faktora. Takođe je moguće meriti reputaciju koju kompanija uživa među različitim interesnim grupama: u opštoj javnosti, biznis sektoru, među donosiocima odluka itd., i na osnovu te analize utvrditi koje grupe uslovno rečeno „rade“ u interesu kompanije, a koje grupe je potrebno pridobiti. Recimo, kada je rađeno istraživanje reputacije mobilnih operatera u Srbiji, ustanovljeno je da ove kompanije uživaju različitu reputaciju među različitim interesnim grupama. Tako se pokazalo da dok jedan operater uživa veće poverenje građana, drugi je bolje ocenjen od strane biznis sektora. Detaljnija analiza je pokazala da je ne samo sveukupna reputacija koju kompanije uživaju među njima važnim grupama drugačija, već da se razlika primećuje i na njihovim proizvodima, poslovanju, društveno odgovornom poslovanju i marketingu – kaže Kurčubić.

Prema njegovim rečima, studije pokazuju da kompanije sa snažnijom reputacijom vrede čak 150 odsto više od onih koje reputaciju nemaju ili im je ona na nezavidnom nivou.

– Ova zakonitost se odnosi na sve kompanije, nezavisno od toga kako posluju na berzi. Važna stvar je da reputaciji doprinosi prvi čovek firme, odnosno „lice kompanije“. Često su upravo čelnici ili osobe iz menadžmenta ti koji značajno mogu uticati na poverenje koje će firma očuvati ili izgubiti u vreme krize – kaže Kurčubić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari