Puka administrativna odluka ili harač: Skupština grada Niša povećala porez na imovinu deset odsto 1foto (BETAPHOTO/SAŠA ĐORĐEVIĆ)

Većina odbornika Skupštine grada Niša usvojila je danas odluku vezanu za prosečnu cenu kvadratnog metra nepokretnosti koja će omogućiti povećanje poreza na imovini građana do deset odsto.

Odbornici vladajuće koalicije okupljene oko Srpske napredne stranke kazali su da im ovu „tehničku i administrativnu odluku nameće zakon“, a da će novčani iznos povećanja po domaćinstvu biti mali.

Opozicija je ocenila da je ovo još jedan harač na osiromašene Nišlije i predlagala drugačija rešenja.

Gradonačelnik Dragoslav Pavlović je kazao da „ovo nije povećanje poreza“ već zakonska obaveza, a da ono neće biti deset odsto već „u mnogim kategorijama stanova- manje“.

Puka administrativna odluka ili harač: Skupština grada Niša povećala porez na imovinu deset odsto 2
Dragoslav Pavlović: Foto privatna rahiva

„Uzlaznom linijom nam ne ide samo porez već i investicije u gradu, zapsolenost u gradu, više dobrih stvari u gradu. Imamo 30 hiljada zaposlenih više i 20 hiljada nezaposlenih manje. Republika će ulagati u Niš- radi se železnička obilaznica na koju čekamo decenijama, uskoro i novo porodilište. Biće novih investitora. Posle niza godina biće više novčanih transfera iz republičkog budžeta. Grad Niš raste, a država brine o Nišu“, rekao je Pavlović, inače funkcioner SNS.

Šef odbirničke grupe koalicije oko SNS Miloš Radulović je kazao da vrednost poreske osnovice određuje tržište, a da Skupština grada to samo konstatuje ovom odlukom, kao i da Niš ima poresku stopu od 0,35 odsto, što je „daleko ispod republičkog proseka“.

„Odluka koju danas glasamo je formalna, administrativna, birokratska, i donosi na osnovu zakona“, kazao je.

Odbornici koalicije oko SNS su kazali da će ova odluka obezbediti u budžetu dodatnih 100 miliona dinara, a da pritom neće predstavljati iole ozbiljniji udar na egzistenciju.

Prema njihovim rečima, porodica će za stan od 60 kvadrata na Bulevaru Nemanjića, star 20 godina, plaćati na godišnjem nivou samo 910 dinara više.

Opozicija je, međutim, kazala da je nedopustivo relativizovati ovo povećanje poreza, podsećajući da najveći broj Nišlija ima platu od 50.000 dinara, i da se suočava sa stalnim poskupljenjima, od životnih namirnica do komunalija.

Miodrag Stanković, šef odborničke grupe Ujedinjeni- Nada za Niš, predložio je da Grad donese odluku o progresivnom oporezivanju, koje bi podrazumevalo da vlasnici jedne nekretnine ne plaćaju porez na imovinu, a da porez vlasnicima nekoliko nekretnina bude uvećan.

„Nekretnine u Nišu kupuju neki od onog jednog procenta ljudi u Srbiji koji žive komotno, malo je Nišlija koji to rade. Većina naših sugrađana živi na rubu egzistencije. Namirnice su poskupele 100 dosto za samo nekoliko godina. Porez na imovinu se iz godine u godinu povećava, samo 2013. godine je porastao za 15 odsto. Od građana se izvlači i poslednji dinar“, kazao je Stanković.

Dr Dragan Milić, šef istoimene grupe građana, kazao je da se porez na imovinu povećava kako bi se obezbedila sredstva za isplatu zaostalih zarada radnicima propalih društvenih preduzeća u vidu socijalne pomoći, koju je protivzakonito preuzeo Grad, iako je to obaveza Republike.

„Vi ste preuzeli dug koji Grad nikad nije napravio, i sada svi građani Niša kroz ovaj dodatni harač treba da plate nešto što ne duguju. Za ovo povećanje poreza od deset odsto stigao vam je nalog iz Beograda. Prestanite više da slušate taj Beograd i da imate snishodljiv odnos, počnite da mislite na građane. Ali, možda vi na ovaj način te građane želite da kaznite jer su vam na prošlim izborima dali 3500 glasova manje nego opoziciji. Ako ovako nastavite daće vam i 25.000 glasova manje. Uostalom, stigla su vam najnovija istraživanja javnog menjenja i znate da ste u totalnom debaklu“, rekao je dr Milić.

On je predložio SNS vlasti u Gradu da se umesto za povećanje nameta opredeli za racionalizaciju gradske uprave, po ugledu na nišku opštinu Medijana, u kojoj je opozicija na vlasti.

Puka administrativna odluka ili harač: Skupština grada Niša povećala porez na imovinu deset odsto 3
Dr Dragan Milić: Foto opozicija Niš

„Medijana je ostvarila značajne uštede tako što je ukinula 42 političke funkcije, službene telefone, reprezentaciju, a nije udarila po ušima građana“, kazao je on.

Đorđe Stanković, šef odborničke grupe „Biramo Niš“, apelovao je na gradsku vlast da insistira u Republici da se Nišu isplate iznosi transfera po Zakonu o finansiranju lokalne samouprave, uz tvrdnju da je Grad do sada zbog umanjenih uplata oštećen za oko 300 miliona evra.

„Takođe, treba paziti kakve investicione odluke se donose. Akva park je do sada Grad koštao desetak miliona evra, a sada je groblje betona, umesto da se u startu išlo na javno privatno partnerstvo, jer se takVi projekti tako rade. Čujem da ima zainteresovanih za takvo partnerstvo, a nadam se da jedan od njih nije sin ministra odbrane Bratislava Gašića, kako se govori“, rekao je on.

Odbornica „Biramo Niš“ Tamara Milenković Kerković je dodala da je veliki problem to što je Republika oduzela gradovima i opštinama izvorne prihode, a ostavila im samo poreze na imovinu i zarade, što mora da se menja.

Ona je kazala da Srbija ima najnepravedniji poreski sistem u Evropi.

„Problem je što ovde isti porez plaćaju i najbogatiji i najsiromašniji, i oni koje u Nišu zovu ’komšija’ jer svuda imaju stanove, koje pritom nisu prijavili Agenciji za sprečavanje korupcije, i šestočlana porodica koja jedva ima jedan krov nad glavom“, rekla je ona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari