Cene veće za 10 odsto: Koliko novca treba izdvojiti za putovanje u inostranstvo tokom novogodišnjih praznika? 1Foto: Shutterstock/Yuganov Konstantin

Novogodišnji praznici su idealna prilika da se doda još jedan pečat u pasošu. Turističke agencije nude veliki izbor destinacija, od komšijskih zemalja pa sve do daleke Tanzanije, a aranžmani se kreću u različitim cenovnim rangovima.

Kao i svake godine, agencije podignu cene za najudarnije termine pa je tako najskuplje odbrojavanje do ponoći u samoj novogodišnjoj noći, dok je dosta povoljnije sačekati koji dan i otputovati oko pravoslavnog Božića.

Međutim, mnogi zbog posla nemaju tu mogućnost, pa moraju da plate više i trpe gužve, što na graničnim prelazima, što na samoj destinaciji jer dolaze turisti iz celog sveta.

Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA) Aleksandar Seničić kaže za Danas da su, kao i uvek u ovo doba godine, evropski gradovi u neposrednom okruženju i region najpopularniji među srpskim turistima.

Razlog tome je, kako dodaje, blizina, pa se može lako i jeftino stići autobusom.

Za one sa malo „dubljim džepom“ tu su i aranžmani sa avionskim prevozom, među kojima su najtraženiji Porto i Lisabon u Portugaliji, Barselona i Valensija u Španiji, Bolonja, Milano i Rim u Italiji, zatim Atina, Istanbul, Berlin, Prag, Pariz i mnogi drugi.

Od egzotičnih destinacija, na kojima turisti čak mogu da uživaju u letnjim temperaturama dok proslavljaju Novu godinu, poslednjih godina izdvajaju se Tanzanija, Ujedinjeni Arapski Emirati, ali i afrički Tunis i Egipat.

Seničić kaže da su, u odnosu na prošlu godinu, cene generalno veće za 10 odsto. Putovanja autobusom su u proseku poskupela za pet do 10 odsto, dok su avionski aranžmani skuplji za osam do 15 odsto.

Jedino su, kako dodaje, grčki Solun i Atina zadržali iste cene, sa eventualno neznatnim povećanjem od jedan do dva odsto.

Što se tiče okruženja, Seničić navodi da je poskupljenje do pet odsto, pre svega, kod hotelskih kapaciteta.

„Manje – više na svim destinacijama je došlo do promene cena, razlog jeste inflacija koja je u celom svetu dosta prisutna zbog svih ovih dešavanja koja imamo, kao i uopšteno poskupljenje svih materijala, odnosno kompletne nabavke koja je neophodna da bi se putovanja organizovala, počev od goriva za avione i autobuse, pa do prehrambenih namirnica, kada je reč o boravku u hotelima. Takođe, i energija je poskupela i to su sve razlozi zašto su i cene korigovane“, zaključuje on.

Što se tiče regiona, Srbi najviše putuju na Ohrid u Severnoj Makedoniji, Kvarnerski zaliv i obalu mora u Hrvatskoj, dok u Bosnu i Hercegovinu idu kroz ture za Trebinje, koje su obično u kombinaciji sa Sarajevom, Mostarom ili Banjalukom.

Za ljubitelje skijanja, tu su severni deo Crne Gore sa unapređenim skijalištima i Bugarska, čija skijališta imaju najbolji odnos cene i kvaliteta i to naši putnici prepoznaju, prema rečima Seničića.

Na sajtovima turističkih agencija mogu se naći brojni aranžmani koji odgovaraju svačijem novčaniku.

Najpovoljnije su zemlje bivše Jugoslavije, za njih cene idu od 100 evra pa naviše, u zavisnosti od vrste smeštaja i broja putnika. Za 100 evra po osobi može se otići do Ohrida na tri noćenja ili na turu obilazaka gradova u BiH  na dva noćenja), dok je Hrvatska nešto skuplja pa je potrebno u proseku izdvojiti 160 evra za dva noćenja.

Za 100 evra može se uplatiti i tura Trst – Verona – Venecija u Italiji sa jednim noćenjem, a Temišvar u Rumuniji se nudi za oko 70 pa do 100 evra.

Od daljih destinacija, najjeftiniji je Istanbul, u koji se može otići i za 120 evra autobusom ili 350 evra avionom, a tu je i Krakov za 100 evra autobusom.

Za putovanje avionom do evropskih gradova najviše novca je potrebno izdvojiti za Pariz, Madrid i Lisabon, za koje u nekim agencijama cene idu i do pozamašnih 900 evra za četiri noćenja.

Ipak, za one koji ne žele da potroše puno novca, postoje i varijante bez noćenja koje se mogu naći za 25 evra do Budimpešte i 45 evra do Beča.

S druge strane, cene egzotičnih destinacija, poput Tanzanije, Maldiva i Sejšela kreću se od oko 2.000 pa čak do 3.000 evra.

Autorka je polaznica Danasove škole novinarstva.

Projekat „Danasova škola novinarstva“ je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija. 

Cene veće za 10 odsto: Koliko novca treba izdvojiti za putovanje u inostranstvo tokom novogodišnjih praznika? 2

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari