Advokat Milenko Radić rekao je danas da će, po Zakonu o referendumu, projekat „Jadar“ za eksploataciju litijuma biti prihvaćen i ako u Loznici na njega izađe samo deset, a šest glasa za to.
Radić je na konferenciji poslaničke grupe „Mi snaga naroda – prof. dr Branimir Nestorović“ za medije rekao da je vlast 2021. godine izmenila Zakon o eksproprijaciji i Zakon o referendumu.
„Ne znam zašto je opozicija odustala od osporavanja Zakona o referendumu kada je usvajan u Skupštini jer iz njega proizlazi da ako na njega izađe deset građana u Loznici i šest glasa da se dozvoli realizacija projekta „Jadar“, biće otvoren rudnik litijuma i to će se sprovesti jer kako je (predsednik Srbije Aleksandar) Vučić rekao, ‘najvažnije je šta narod misli’, pa verujem da će referendum biti samo u Loznici, a ne i šire“, rekao je Radić.
Dodao je da je zbog tog zakona pokrenut postupak pred Ustavnim sudom.
Podsetio je da kada je Rio Tinto došao u Srbiju na snazi bio Zakon o rudarstvu iz 1995. godine koji je previđao da kompanija,koja otkrije neku rudu obavesti Vladu Srbije koja raspisuje tender i na njemu pravo prvenstva ima firma koja je otkrila rudu, ako ponudi iste uslove kao najbolji ponuđač.
Rio Tinto je, kako je rekao, otkrio jadarit 2004. godine, a taj zakon se 2006. iznenada menja i ukida se tender, „pa svako ko nešto otkrije – njegovo je, i ima obavezu samo da plaća rudnu rentu“.
Radić je rekao da je Rio Tinto 2020. naručio studiju o uticaju tog projekta na prirodnu sredinu, a da je ona „toliko nepovoljna da ne veruje da će bilo kada dobiti pozitivnu studiju, ali da se od tog trenutka sve čini da će da krenu s radom na bilo koji način“.
„Predsednik (Aleksandar Vučić) je krajem 2021. inicirao i promenu Zakona o eksproprijaciji kojim je predviđeno da u roku od nekoliko dana svima može da se oduzme imovina za potrebe viših interesa“, rekao je Radić.
Dodao je da je u proceduri izmena Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima koja predviđa ono što je EU utvrdila u aprilu ove godine kada je donela Uredbu o strateškim materijalima obavezujuću za članice.
U Uredbi, kako je rekao, piše da će, da bi se obezbedila najmanja cena litijuma, bora i strateških materijala, EU zajednički kupovati litijum od Srbije čime je suspendovano tržište. Po njegovim rečima, istovremeno je zabranjena prodaja izvan EU što znači da bi Srbija morala da EU prodaje litijum po cenama koje EU diktira.
„Uredba se odnosi na članice te zajednice, ali je dopušteno da Srbija u delu tih prava i obaveza može biti deo EU“, rekao je Radić i podsetio da je Vučić u septembru prošle godine u Njujorku potpisao Pismo o namerama da se to realizuje i da se sada utvrđuju odredbe tog ugovora koji će, po njegovim rečima, imati prioritet u odnosu na propise Srbije.
Advokatica i poslanica Skupštine Srbije Jelena Pavlović je ocenila da je projekat „Jadar“ „apsolutno poguban“ za Srbiju i da se Vlada opredelila da štiti interese EU protiv interesa građana Srbije.
„Vlada se sprema da žrtvuje građane Srbije zbog ‘Zelene agende’ EU. To je veliki napad na nas jer više ne računaju na litijum iz Rusije i Kine. Država će se zbog tog projekta dodatno zaduživati, 100 miliona evra za put Šabac-Loznica“, rekla je Pavlović i navela da je planirano zatvaranje termoelektrana do 2030. godine, kako je navedeno na sajtu Skupštine Srbije.
Dodala je da je u Srbiji napravljena mapa za otvaranje 46 rudnika, od toga deset za eksploataciju litijuma, a u svetu postoji samo sedam rudnika litijuma i svi su u pustinjama ili na drugim nepristupačnim mestima, dok je plan da u Srbiji bude na izuzetno plodnom zemljštu, punom podzemnih voda.
Poslanik „Mi snaga naroda“ Aleksandar Pavić je ocenio da vlast „prodaje“ Srbiju multinacionalni kompanijama.
„Srbija postaje sirovinska baza EU. Jasno je zašto EU i SAD ćute zbog skandaloznih izbora u Srbiji. Zapad je amnestirao vlast“, rekao je Pavić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.