Radijatori najučinkovitiji, cene ipak nerealno visoke 1Foto: Miroslav Dragojević

Ministar rudarstva i energetike Srbije Aleksandar Antić je u nekoliko navrata apelovao na građane da se ne odjavljuju sa sistema daljinskog grejanja jer je to, kako tvrdi, na njihovu štetu i kontraproduktivno na duže staze.

Tako je ovih dana pozvao građane u Nišu, gde postoje brojni zahtevi potrošača za isključenje sa mreža toplana, da to ne čine obrazlažući to time da cene struje u Srbiji sada nisu tržišne, ali da će sa vremenom morati da rastu. Na taj način, ističe ministar Antić, električna energija više neće biti najjeftiniji već će postati jedan od najskupljih načina zagrevanja domova.

Nikola Rajaković, profesor Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, kaže za Danas da je sa tehničko-tehnološke tačke sistem daljinskog grejanja najkvalitetniji i najučinkovitiji kada je reč o zagrevanju stanova i kuća.

– Gotovo da ne postoji bolji način za zagrevanje od centralnog grejanja. S obzirom na to nikada ne bih mogao da preporučim građanima da se odjave sa tog sistema i da se greju primera radi strujom. Sasvim je jasno da aktuelna cena električne energije u Srbiji nije održiva. Ona će morati da raste i biće sve skuplja. U uslovima tržišne cene struje njeno korišćenje i za zagrevanje stambenih površina postaće papreno skupo. Ono što naročito treba naglasiti je da će kada do toga dođe centralno grejanje biti daleko isplativija i jeftinija opcija – objašnjava naš sagovornik.

Sa druge strane on ipak ukazuje da su s obzirom na platežne mogućnosti prosečnog srpskog građanina cene centralnog grejanja veoma visoke.

– Upravo je i to razlog što pojedini građani širom Srbije razmišljaju o otkazivanju centralnog grejanja i zagrevanju svojih domova na neki drugi način. Zbog toga treba ustanoviti realnu cenovnu politiku kada je reč o centralnom grejanju i toplane u tom smislu treba da smanjuju cene svojih usluga kada za to postoje objektivne okolnosti. Takođe, što pre, a to je danas sa napretkom tehnologija postalo vrlo jednostavno, treba omogućiti potrošačima da sami kontrolišu koliko će toplotne energije potrošiti. Drugim rečima toplane treba da ugrade odgovarajuću opremu koja će to omogućiti. LJudi bi tako mogli da uštede u danima kada temperatura nije niska – ističe Rajaković.

Vojislav Vuletić, generalni sekretar Udruženja za gas Srbije, takođe smatra da je daljinsko grejanje najbolja opcija za zagrevanje stanova i kuća.

– Sasvim je izvesno da će struja biti sve skuplja i samim tim će grejanje na električnu energiju u Srbiji biti u potpunosti napušteno. Stoga ne treba otkazivati sistem centralnog grejanja jer ga zagrevanje na struju može zameniti niti će biti jeftinije kada se cena električne energije drastičnije poveća – smatra Vuletić.

On ipak smatra da su cene grejanja u Srbiji nerealno visoke.

– Primera radi gas je u poslednjih godinu dana u Srbiji pojeftinio za 15 odsto. Iako se toplane snabdevaju i rade uglavnom na gas cena grejanja nijednom nije spustila. To svakako nije realno i logično. Takođe, problem predstavlja i to što toplane imaju velike gubitke na prenosnoj mreži. Zbog toga te gubitke ugrađuju u cenu grejanja, čime ta usluga postaje znatno skuplja. Toplane u Srbiji moraju da bolje održavaju svoje sisteme i na taj način bi se znatno smanjile cene grejanja koje su u ovom trenutku prilično visoke – zaključuje Vuletić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari