Stotinak zaposlenih u preduzeću Boreli protestovalo je juče ispred zgrade Ministarstva ekonomije tražeći od države da reaguje i spasi od propadanja firmu sa 700 radnika i preispita zakonitost prodaje imovine ove društvene firme. U isto vreme, deo radnika protestovao je u Novom Sadu, ispred zgrade Vlade Vojvodine, a deo u Somboru, pred zgradom Županije, gde je sedište gradskih vlasti.
Razlog za proteste je otuđenje imovine koje, po tumačenju iz Sombora, pripada Boreliju, preduzeću u restrukturiranju. Tu imovinu, preko advokata u Srbiji, prodaje preduzeće Borovo iz Vukovara, koje se proglasilo jedinim naslednikom Jugoslovenskog kombinata gume i obuće Borovo.
– Imamo statusni problem oko društvene imovine jer Boreli koristi prostorije hrvatskog Borova, a sve zbog nedonošenja bilateralnog sporazuma između Hrvatske i Srbije. Radnici ostaju bez posla, a imovina se za sitne pare rasprodaje – kaže za Danas generalni direktor ovog preduzeća Mirko Vujanović.
On ističe da je dosad nelegalno prodat 31 lokal, kao i da je, na primer, objekat u Ulici kralja Milana u Beogradu prodat po ceni od svega 900 evra po kvadratnom metru. Ono što zaposlene plaši je i to što se ništa ne dešava sa proizvodnjom, a predlog koji su dostavili Ministarstvu ekonomije sadrži i zahtev za donošenjem zakona o sprovođenju aneksa G Sporazuma o sukcesiji.
– Još prošlog decembra država je poslala dopis Hrvatskoj, ali nikakav odgovor nije stigao. To znači da ovaj status kvo može da potraje, a za to vreme imovina može da bude oteta – kaže Vujanović.
Radnici su juče od podneva zviždali ispred zgrade Ministarstva čekajući da im se neko obrati, ali se to nije dogodilo pa su najavili da će danas izaći u još većem broju.
Boreli je do sada ostato bez 31 prodavnice u nekoliko gradova u Srbiji, a time je posao izgubilo oko 70 radnika. Sindikat, poslovodstvo i zaposleni, sadašnji i bivši radnici već godinama ukazuju na ovaj problem. U Boreliju tvrde da se krši slovo zakona, da država ne mari ni za to što ostaje bez dela prihoda jer se lokali prodaju ispod realne cene. Lokalna samouprava u Somboru u nekoliko navrata podržala je zahteve radnika fabrike obuće, a pisma su upućena na niz adresa u Srbiji. Radnici su najavili da će dok ne stignu odgovori, odnosno odluke o stopiranju prodaje imovine koristiti pištaljke i protesna okupljanja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.