Grupa od devetoro radnika fabrike kože Partizan, od prekjuče po podne, ponovo štrajkuje glađu zahtevajući od vlasnika firme uplatu doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje od 2004. godine, kao i izradu socijalnog programa, koji bi omogućio da se prekobrojnim kožarima, pre odlaska na evienciju Nacionalne službe za zapošljavanje, isplati 200 evra po godini staža.
Predsednik štrajkačkog odbora u Partizanu Svetozar Bojanić kaže da su pobunjeni kožari odlučili da 19 dana nakon obustave prvog štrajka glađu, obnove protest, jer većinski vlasnik preduzeća još nije ispunio nijedan zahtev štrajkača.
Radnici Partizana, podsetimo, štrajkuju od početka decembra prošle godine, a prošlog meseca troje zaposlenih povređeno je u sukobu sa privatnim obezbeđenjem koje je angažovao Jovan Aleksić, predsednik Upravnog odbora Partizana i otac vlasnika te fabrike Aleksandra Aleksića. U štrajk glađu grupa kožara stupilaje 30. marta, ali su protest „zamrzli“ posle tri dana, kada ih je obišao ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić, koji im je obećao pomoć državnih organa u nastavku pregovora sa vlasnikom firme.
– Ovoga puta odustajanja neće biti jer nemamo ni vremena, ni strpljenja za igre i lažna obećanja Jovana Aleksića. Ne zanima nas kako će da obezbedi 42 miliona dinara za uplatu penzijsko-invalidskog osiguranja, ali to mora da učini, jer desetrak radnika već ispunjava uslov za penziju, ali ne mogu da ostvare to pravpo zbog neuplaćenih doprinosa od 2004. godine. Nećemo odustati ni od zahteva za izradu socijalnog programa, kojim većinski vlasnik treba da obezbedi oko 410.000 evra za isplatu otpremnina našim ranicima – kaže za Danas Bojanić i dodaje da su se pobunjeni keagujevački kožari, u pregovorima sa gazdom, već odrekli zahteva koji se odnosi na isplatu zaostalih zarada za č!itavih osam godina, odnosno od 2000. do sada.
Sindikat te fabrike juče se oglasio saopštenjem, u kome konstatuje da su nefunkcionisanje i nezainteresovanost državnih institucija i osionost vlasnika preduzeća, naterali su radnike da ponovo stupe u štrajk glađu. „Devetoro radnika odlučilo se na ovu vrstu protesta, želeći da ukaže na neodrživost stanja, u kojem bez zarada žive i rade već osam godina, dok im doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje nisu uplaćivani od 2004“, navodi se u saopštenju Sindikata Partizana.
Sliku vrućeg kragujevačkog proleća upotpunjuje i protest više stotina manjinskih akcionara, bivših radnika konfekcije „22. decebar“ koji su, 13. aprila, nasilno, probivši policijski kordon, zaposeli deo upravne zgrade tog preduzeća u kome se i sada nalaze. Oni su pažnju šire javnosti privukli posle dramatičnih događaja s kraja prošle nedelje, kada je šestoro konfekcionara satima pretilo da će skočiti sa krova višespratne zgrade tog preduzeća. U napetoj atmosferi tada je dvoje konfekcionara sa krova, kolima hitne pomoći, prebačeno u Urgentni centar kragujevačkog Kliničkog centra. Ostali radnici sa vrha upravne zgrade sišli su tek kad je stiglo obećanje da će većinski vlasnik pregovarati sa manjinskim akcionarima o podeli „22. decembra“ na dva akcionarska društva, kao i mogućnosti da akcionari od gazde otkupe većinski paket akcija po tržišnim cenama na berzi. Obećanih pregovora između većinskog vlasnika i manjinskih akcionara „22. decembra“ do juče nije bilo, a Velimir Lazić, predstavnik manjinskih akcionara za Danas kaže da je sve izvesnija radikalizacija protesta i kompletno preuzimanje firme.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.