Radnici uspeli da sačuvaju FAP 1

Dok predstavnici vlasti ističu da je prihvatanje Unapred pripremljenog plana reorganizacije za FAP Priboj prilika za to preduzeće da izađe na „zelenu granu“ radnici smatraju da je to prvenstveno plod njihove uporne borbe za očuvanje fabrike.

– Nakon duge i iscrpljujuće borbe sa državom, štrajkova, blokada, radnici pribojskog FAP-a predvođeni Miroslavom Mrševićem, predstavnikom sindikata „Sloga FAP“ i osnivačem udruženja „Radnik nije rob“ ostvarili su jedan od svojih ciljeva i ulili nadu u opstanak fabrike koja je simbol grada Priboja – ističu u Udruženim sindikatima Srbije „Sloga“.

– Radnici su se odrekli svojih potraživanja i u narednih pet godina dobijaće akcije čija je ukupna vrednost oko osam milijardi dinara, a upravljanje fabrikom biće ponuđeno Vojsci Srbije koja za početak očekuje od FAP-a 30 vozila. Poverioci FAP-a, pod kontrolom države, dobili su obavezujuću preporuku da se odreknu svojih potraživanja, odnosno da se ona pretoče u njihov vlasnički udeo u FAP-u, dok su se radnici sami na to odlučili, budući da su dobili uveravanja da će njihove akcije u vidu zaostalih plata otkupiti Skupština opštine Priboj po nominalnoj vrednosti. Naš jedini uslov je bio da nam se zaostala potraživanja isplate do kraja 2017. godine – kaže za Danas Miroslav Mršević, predstavnik sindikata „Sloga FAP“.

Prema njegovim rečima postignut je dogovor da država vlasništvo nad fabrikom preda Vojsci Srbije. On dodaje da je Vojska Srbije spremna da uđe u vlasništvo nad fabrikom onog trenutka kada se reši pitanje zaostalih potraživanja.

– Očekujemo od Vojske Srbije da na posao pozove oko 150 nekadašnjih radnika FAP-a, od ukupno 650 zaposlenih koliko ih je bilo. To nije u potpunosti ono šta je očekivano, ali je taj broj u granicama realnog – naglašava Mršević.

Državni sekretar u Ministarstvu privrede Dragan Stevanović rekao je da će potpisivanje UPPR-a doprineti da pribojski FAP počne da posluje, da se oporavi i postane tržišno preduzeće, ističući da postoji želja vojne industrije da FAP počne da radi za njih.

– Unapred pripremljeni plan reogranizacije dokument koji podrazumeva plan kako će neko pravno lice ili neko preduzeće da posluje u narednih pet, šest godina, da „predstavlja saglasnost poverilaca da preduzeće ne ode u stečaj i potvrdu suda“.

Dodaje da ukoliko neko preduzeće odustane od Unapred pripremljenog plana reogranizacije, automatski će otići u stečaj. Stevanović navodi da je FAP dobio priliku da se oporavi, ali da taj oporavak zavisi od onih koji upravljaju tim preduzećem, kao i od nekih spoljnih faktora.

– Posla ima, oni imaju već neke ugovorene poslove. Želja je vojne industrije da FAP počne da radi za njih – naglasio je Stevanović i dodao da se očekuje da fabrika počne da radi i za komercijalno tržište. Stevanović je napomenuo da Vlada ne bi primenila model Unapred pripremljenog plana reogranizacije u pribojskom FAP da Vojska nije izrazila želju za to.

– Uz odgovoran i održiv model poslovanja mogu da se organizuju i odgovore na sve zahteve vojne industrije – tvrdi državni sekretar u Ministarstvu privrede.

Na šta ide novac

Naknada za odvodnjavanje plaća se, kako kažu u PU, za uređenje vodnog režima zemljišta na meliracionom području, odnosno delu meliracionog područja, odvođenjem suvišnih voda sistemima za odvodnjavanje, kojim upravlja javno vodoprivredno preduzeće, kao i za odvodnjavanje poljoprivrednog, šumskog i građevinskog zemljišta, objekata saobraćajne infrastrukture i drugih dobara u opštoj upotrebi, osim zemljišta pod zgradama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari