Proglašenje nezavisnosti Kosova neće imati nikakav uticaj na poslovanje i planirane investicije austrijskih kompanija u Srbiji, izjavila je juče trgovinski ataše ambasade Austrije u Beogradu Tijana Jočić. Ona je agenciji Beta kazala da je veći broj predstavnika firmi i potencijalnih investitora iz Austrije zvao Trgovinsko odeljenje ambasade uznemiren sinoćnim demonstracijama u Beogradu, ali da nisu menjali planove o poslovanju i ulaganjima.

Proglašenje nezavisnosti Kosova neće imati nikakav uticaj na poslovanje i planirane investicije austrijskih kompanija u Srbiji, izjavila je juče trgovinski ataše ambasade Austrije u Beogradu Tijana Jočić. Ona je agenciji Beta kazala da je veći broj predstavnika firmi i potencijalnih investitora iz Austrije zvao Trgovinsko odeljenje ambasade uznemiren sinoćnim demonstracijama u Beogradu, ali da nisu menjali planove o poslovanju i ulaganjima. „Ocena Trgovinskog odeljenja ambasade je da zbog proglašenja nezavisnosti Kosova, neće biti problema u poslovanju austrijskih firmi u Srbiji. Ne bi trebalo da dođe do promene u planovima austrijskih kompanija, pod uslovom da ne bude većih problema nakon demonstracija koje su najavljenje za četvrtak, 21. februar. Procena Trgovinskog odeljenja pri ambasadi Austrije jeste da će se situacija sa demonstracijama i protestima u Srbiji smiriti u naredne dve sedmice, kazala je Jočićeva.
Beograd – Svetski mediji preneli su juče da će razvoj privrede biti najveći izazov za Kosovo posle proglašenja nezavisnosti. Svetske agencije, na koje se pozivaju listovi i Internet portali, prenele su da Kosovo ima najniži bruto domaći proizvod u Evropi – 1.500 dolara po stanovniku, da je siromaštvo rasprostranjeno, infrastruktura loša, proizvodnja nerazvijena a stopa nezaposlenosti izuzetno visoka i dostiže gotovo 50 odsto. Razvojne šanse Kosova su pre svega mlado stanovništvo i rudna bogatstva. Prosečna plata na Kosovu iznosi 150 evra mesečno, nezaposlenost je nešto niža od 50 odsto, a prema podacima Svetske banke 40 odsto stanovništva živi sa manje od dva dolara dnevno, navodi se u tekstovima. Francuska agencija AFP prenela je nezvanične procene da Kosovo iz inostranstva dobija 11 milijardi dolara godišnje, uključujući sredstva koja dolaze iz dijaspore, donacije i finansiranje razvojnih projekata. Postoji opasnost da Srbija zada dodatni udarac kosovskoj privredi, budući da se Srbija oštro suprotstavlja nezavisnosti, a da se približno 20 odsto kosovske trgovine ostvaruje sa Srbijom. Italijanska agencija Apkom, prenela je da 80 odsto prihoda kosovske privrede dolazi od trgovine a 20 odsto od međunarodne pomoći, pri čemu je ilegalna trgovina veoma razvijena.
Ljubljana – Direktor ljubljanskog Instituta za strateške studije Borut Grgič izjavio je juče da ne očekuje da će Srbija vršiti pritisak i uvoditi sankcije protiv Kosova. On je na konferenciji za novinare rekao da bi od eventualnih sankcija protiv Kosova najveću štetu pretrpeli kosovski Srbi. Grgič je, takođe, istakao da ne očekuje ni pritiske Rusije kako na Kosovo tako i na države koje budu priznale njegovu nezavisnost. Grgič, koji je bio savetnik bivšeg kosovskog premijera Agima Čekua i koji tesno sarađuje sa sadašnjim premijerom Hašimom Tačijem, smatra da je sada međunarodno priznanje prioritetni zadatak kosovske vlade, kao i da vlada u Prištini očekuje da će novu državu odmah priznati SAD, Velika Britanija, Francuska i Nemačka. Četiri države bi trebalo da to učine pre sednice Saveta bezbednosti, s čime bi se „promenio status kvo, a na sednicu Saveta bezbednosti bi tri stalne članice došle sa priznanjem“, rekao je Grgič.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari