Reciklažna industrija pred zatvaranjem zbog neplaćenog otpada 1Foto: Božidar Petrović/FoNEt (Arhiva)

Ministarstvo zaštite životne sredine već tri godine u Zeleni fond izdvaja manje novca za tretman opasnog otpada nego što se u toku godine preradi, saopšteno je iz Udruženja reciklera.

Ukoliko Vlada Srbije ni u 2019. godini ne obezbedi sredstva za plaćanje prerađenog otpada iz 2018. godine, operateri će biti prinuđeni da zatvore svoja postrojenja i otpuste više hiljada radnika koji rade u celom sistemu upravljanja otpadom, saopštilo je Udruženje reciklera Srbije. Ističu da ako se to dogodi, godišnje će se u Srbiji taložiti 70 hiljada tona otpada koji neće imati ko da sakuplja i tretira na zakonom propisan način.

Recikleri su od početka 2018. godine do danas preradili više od 68 000 tona opasnog otpada. Ukoliko Ministarstvo zaštite životne sredine odluči da plati samo 70 odsto prerađenih količina, odnosno budžet namenjen otpadu ostane 2.2 milijarde dinare, više od dvadeset miliona kilograma prerađenog otpada neće biti plaćeno, navodi se u saopštenju.

Kažu, to je treća godina zaredom. Na hitnoj sednici održanoj u utorak, 20. novembra, Udruženje reciklera Srbije je donelo odluku da od januara 2019. godine zaustavi pogone i prestane da prerađuje otpad.

Banke jednostavno ne žele da plaćaju preradu opasnog otpada umesto države i mi smo prinuđeni da zatvorimo fabrike i otpustimo radnike. Više od 1000 preduzeća čini sistem upravljanja posebnim tokovima otpada i urušavanje sistema predstavlja opasnost po zdravlje nacije. To se ne može nadoknaditi kasnijim delovanjem, šteta će biti nesaglediva. Ministarstvo zaštite životne sredine na čelu sa Goranom Trivanom cele godine aktivno podržava borbu protiv ilegalnih deponija i odlaganja opasnog otpada. Taj se problem ne može zakopati u zemlju jer neće time nestati. Mi moramo da naplatimo prerađen otpad kako bismo nastavili dalje. Nemamo više ni dan vremena ni novca za plate radnicima. Nemamo novca da platimo gorivo za kamione kojima se sakuplja otpad, a kamoli za preradu otpada. Pozivamo Ministra Trivana da odmah reaguje”, kažu u Udruženju reciklera Srbije.

Dodaju da su zagađivači u 2018. godini uplatili eko takse u iznosu od deset milijardi dinara i da je katastrofalna odluka da se tim novcem ne plati tretman jer će nam se ekološke katastrofe od prošle godine ponoviti i biće još veće.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari