Poznati rokeri poput Milana Mladenovića, Olivera Mandića, Ramba Amadeusa ili Caneta iz Partibrejkersa verovatno nisu ni sanjali da će im pesme biti citirane tokom jedne skupštinske debate o punjenju državne kase.
To se, međutim, juče dogodilo u nastavku sednice o predlogu rebalansa budžeta za ovu godinu koju je obeležila rasprava predstavnika bivše i sadašnje vlade o tome ko je odgovoran za lošu ekonomsku situaciju u zemlji, visok budžetski deficit i nezaposlenost, kao i ko je doveo više investitora, a ko je više zadužio zemlju. Ukrštajući činjenice sa ministrom finansija Mlađanom Dinkićem, i jedna i druga strana argumente je tražila u stihovima rok pesama i nazivima bendova.
– Gospodine Dinkiću, imao sam dilemu kada sam razmišljao kako da počnem ovo izlaganje, da li citatima čoveka koji je verovatno najčešće pisao o budžetima, deficitima i poreskoj politici, mnogo bolje od bilo kog ministra finansija na svetu – mislim na Efraima Kišona – ili da počnem citatom iz oblasti roka. VI ste odluku da uđete u vladu počeli citatima Caneta iz „Partibrejkersa“, a ja sam razmišljao da današnju debatu počnem kao Rambo 1992. godine na bini Centra Sava, kada je ćutao pred punom salom tri – četiri minuta čime je iskazao protest zbog bombardovanja Sarajeva. Mislio sam da je možda najbolje da danas, kada držimo ovaj rekvijem za javne finansije oćutim svih 17 minuta, ali nisam znao ko će voditi ovu sednicu, pa sam se uplašio da ću zbog toga biti kažnjen – rekao je Bojan Đurić, poslanik LDP.
U istom stilu mu je odgovorio ministar finansija: „Malo ste me razočarali što niste citirali Milana Mladenovića i to stihove „I kad je gotovo za mene, znaj, tek tad je počelo“. Đurić je odgovorio da je Mladenović odličan pesnik i dodao – „Samo nemojte da uvedete zemlju da bude par godina za nas“.
I šef poslanika demokrata Borislav Stefanović uključio se u „rok debatu“, savetujući Dinkića da bi bolje bilo da se pozvao na drugu pesmu iste rok grupe.
– „Novac u rukama“ – to vam više priliči, jer ima stih – „kupi me, prodaj me“, podsetio ga je Stefanović. Očigledno sam bio vidovit kada sam svoju rok grupu u mladosti nazvao „Generacija bez budućnosti“.
– Kao da ste tada znali kako će u budućnosti izgledati vaša stranka, oštar je bio Dinkić, dodajući da nije važno da li je DS stranka bez budućnosti, već je važno da građani Srbije imaju budućnost.
Stefanović mu nije ostao dužan napominjući da nije ni „čudo što je tada Dinkić bio vidovit znajući da će biti večni ministar“.
– I to je bolje od monetarnog udara, koji ste primenili na sve građane Srbije, rekao je Stefanović.
Doprinos debati dala je i poslanica DSS Bojana Božanić, koja je rekla da ako se već ide u tom roku fazonu, ona će da parafrazira stihove Olivera Mandića „Smejem se, a plakala bih“.
Inače ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić istakao je da se ponosi rezultatima koje je postigao kada je ranije bio ministar finansija, ali da nije bio na tom mestu od 2007. do 2012. godine, tako da odgovornost za sve što se desilo u finansijskom sektoru u tom periodu imaju kadrovi DS-a. On je istakao da prethodna vlada i tadašnji lider DS nisu sprovodili reforme jer su se plašili gubitka popularnosti, ali da su na kraju tu popularnost ipak izgubili. „Nije moje da budem popularan, nego da neke buduće generacije cene ono što sam uradio, ne moraju da cene danas“, rekao je Dinkić.
Šef poslaničke grupe DS-a Borko Stefanović rekao je da je „u seriji beščasnih stvari koje su iznete na račun DS-a, najsmešnije je da smo mi vodili ekonomiju, da je sve kontrolisao svemoćni Mirko Cvetković“, koji će, prema njegovim rečima, „ostati upisan zlatnim slovima kao jedini čovek u Srbiji koji je dao otkaz Mlađanu Dinkiću“.
Zašto kasne konkursi
Ministar finansija i privrede Srbije zatražio je juče da vlada raspiše konkurse za direktore svih javnih preduzeća, kako je i predviđeno zakonom. On je na pitanje poslanika zašto kasne konkursi rekao da je o tome obavestio premijera Ivicu Dačića i prvog potpredsednika vlade Aleksandra Vučića. Kazao je da je njegovo ministarstvo raspisalo konkurs za javna preduzeća u svojoj nadležnosti, kao i da su raspisani za još neka javna preduzeća, ali da to nije učinjeno za sva. „Ako konkurse za direktore javnih preduzeća ne žele da raspišu nadležni ministri, onda to mora da učini vlada“, zaključio je Dinkić.
Država ne pokriva depozite iznad 50.000
Mlađan Dinkić rekao je juče da država nema novca da pokriva depozite iznad 50.000 evra u slučaju eventualnog kolapsa neke banke i da građani koji ulažu iznad tog iznosa moraju da vode računa u kojoj banci će to uraditi. Naveo je da svako ko ima iznad 50.000 evra, neka dobro razmisli u koju banku da uloži, ne treba da se povodi za visinom kamate već sigurnošću banke, tu mora da postoji individualna odgovornost. On je podsetio da su u slučajevima Razvojne banke Vojvodine i Nove Agrobanke svi depoziti pokriveni, ali da su se i u Evropi pravila promenila.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.