ruski gasFoto: sdf_qwe / Shutterstock.com

Evropska unija (EU) je pred novim izazovom nakon što su i Vladimir Putin i Volodimir Zelenski potvrdili da ugovor o proticanju ruskog gasa preko ukrajinske teritorije nakon isteka 1. januara neće biti produžen.

To znači da će ovim gasovodom ruski gas nakon 1. januara prestati da stiže u Mađarsku, Slovačku i Austriju.

Proteklog vikenda ruski gasni gigant Gasprom saopštio je da će prestati da isporučuje gas i Moldaviji od 1. januara, zbog finansijskog spora. Kremlj traži isplatu duga od oko 667 miliona evra, koji moldavske vlasti ne priznaju.

Za to vreme, i ruski, ali i azerbejdžanski gas stabilno stižu u Srbiju.

Srbija ruski gas dobija gasovodom „Turski tok“ koji ne prolazi preko ukrajinske teritorije, pa se isticanje ugovora između Rusiije i Ukrajinu neće odraziti na isporuku gasa Srbiji.

Međutim, za Srbiju i ostale zemlje koje dobijaju ruski gas „Turskim tokom“ veći izazov predstavljaju američke sankcije Gasprombanci, kojoj su svi kupci ruskog gasa do sada morali da plaćaju svoje transakcije, ali je Putin 6. decembra ukinuo taj uslov.

Evropski kupci sada mogu da obave plaćanja putem drugih banaka, što predstavlja značajnu promenu koja je na kratko umirila tržišta.

Situaciju je dodatno iskomplikovala Bugarska, čiji su zvaničnici rekli da bi Bugarska mogla zaustaviti tranzit gasa iz Rusije u Srbiju i Mađarsku ako Gasprom ne pronađe način da izvrši plaćanja.

Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je nedavno za RTS da Amerikanci hoće da izbace Ruse sa evropskog gasnog tržišta, i da prodaju isključivo svoj gas, a pod izgovorom da Rusima treba to uskratiti, jer vode agresivni rat protiv Ukrajine.

Tada je otkrio da su Mađarska, Turska i Srbija pisale Stejt dipartmentu u vezi sa prevazilaženjem problema oko plaćanja ruskog gasa.

Bajatović je tada uveravao građane da će se naći rešenje oko plaćanja ruskog gasa i da gasne krize i restrikcija u Srbiji neće biti. Jedini problem, kako je rekao, mogao bi da bude miniranje „Turskog toka“.

Pored toga, Srbiji predstoji novi ugovor o isporuci gasa sa Rusijom, koji ističe u prvoj polovini sledeće godine.

Podsetimo, prethodni ugovor Srbija je potpisala sa Rusijom u jeku energetske krize 2022. godine na tri godine. Prema tom ugovoru, Rusija dostavlja Srbiji 2,2 milijarde kubnih metara gasa godišnje po povlašćenoj ceni koja se kreće između 300 i 420 dolara za 1.000 kubnih metara gasa.

Ministar bez portfelja Nenad Popović izjavio je počektom decembra da na proleće naredne godine očekuje dogovor predsednika Srbije i Rusije o još povoljnijoj ceni ruskog gasa za Srbiju za period od tri do sedam godina.

U oktobru ove godine, predsednik Srbije Aleksandar Vučić imao je telefonski razgovor sa ruskim predsednikom Putinom, i mada tom prilikom nije s njim dogovorio novi dugogodišnji ugovor o isporuci gasa, uspeo je za ovu zimu da dogovori dodatne količine gasa.

Kako je tada rekao, cena gasa za Srbiju ove zime biće do 350, a u najgorem scenariju 370 dolara za 1.000 kubnih metara, pri čemu je ugovoreno da Srbija dobija šest miliona kubika gasa dnevno po naftnoj formuli (što su zapravo količine po ugovoru iz 2022. godine) i još dva miliona kubika dnevno za ruske kompanije – Naftnu industriju Srbije, Petrohemiju, TETO Novi Sad, TETO Pančevo.

Pored toga, Vučić je sa predsednikom Putinom dogovorio i da Srbija iz Rusije mimo ovih količina po potrebi povlačiti još tri miliona kubnih metara gasa dnevno tokom ove zime.

Ministarstvo energetike za Danas: Gas iz Azerbejdžana u Srbiju stiže po dogovoru

U decembru 2023. godine, Srbiji je puštanjem u rad interkonektora sa Bugarskom otvorena mogućnost da gas dobija i iz Azerbejdžana i LNG terminala u Grčkoj.

Ministarstvo rudarstva i energetike potvrdilo je za Danas da Srbija aktivno koristi gas iz Azerbejdžana od 10. decembra 2023. godine, odnosno od kada je i zvanično interkonektor za Bugarskom pušten u rad.

Podsetili su da je tokom zvanične posete ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović Handanović Azerbejdžanu, 15. novembra 2023, potpisan Memorandum o razumevanju između resornih ministarstava Srbije i Azerbejdžana.

Na osnovu memoranduma je, podsećaju, potpisan i komercijalni ugovor između gasnih kompanija Sokar i Srbijagas i time je definisana dinamika snabdevanja prirodnim gasom tržišta na teritoriji Srbije.

U skladu sa obnovljenim komercijalnim godišnjim ugovorom od septembra ove godine između kompanija JP “Srbijagas” i “Sokar”, fleksibilna isporuka do milion kubnih metara gasa dnevno uredno se sprovodi.

Takođe, ističu iz Ministarstva, za tekuću zimsku grejnu sezonu 2024–2025. godine potpisan je novi Ugovor o isporuci prema kome Srbija  može da računa sigurno još na milion kubnih metara gasa dnevno u periodu od 1. novembra do 31. marta.

Deo gasa i u skladištima

Trenutno iz Rusije „Turskim tokom“ stiže oko šest miliona kubnih metara gasa dnevno, a to znači da bi u slučaju bilo kakvog prekida isporuke ovim gasovodom Srbija bila u ozbiljnom problemu. Dva miliona kubnih metara gasa iz Azerbejdžana taj nedostatak ne bi mogla da pokriju.

Deo gasa čuva se i u gasnim skladištima u Banatskom Dvoru i Mađarskoj. Bajatović je u novembru ove godine rekao da u skladištu Banatski dvor postoji 380 miliona kubnih Srbije i 380 miliona za Ruse, dok su rezerve Srbije u Mađarskoj 163 miliona kubnih metara. To bi, otprilike, bilo dovoljno da Srbija pregura ovu zimu.

Sve nedostatke gasa Srbija bi morala da kupuje na berzi po znatno višim cenama od ruske. Trenutna cena gasa na holandskoj TTF berzi je 47 evra po megavat-času, odnosno nešto više od 500 dolara za 1.000 kubnih metara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari