Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je danas najavio da će iduće srede biti potpisan „značajan energetski“ ugovor sa američkom firmom UGTR čijim će sprovođenjem, po njegovim rečima, Srbija rešiti pitanje snabdevanja električnom energijom u narednih nekoliko godina.
Vučić je posle sastanka sa podsekretarom SAD za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Hoseom Fernandesom rekao da očekuje da trgovinska razmena dve zemlje ove godine pređe 1,4 milijarde dolara, što je, kako je istakao, dosad najviše u bilateralnim odnosima.
„Naša ekonomska saradnja i trgovinska razmena, bez obzira na teritorijalnu distancu, značajno napreduje. Ove godine očekujemo da bude najveća u istoriji a prema našoj računici, u prvih osam meseci iznosila je gotovo 900 miliona evra“, rekao je Vučić na zajedničkoj konferenciji za novinare u Palati Srbija u Beogradu.
On je kazao i da je sa SAD potpisan ugovor o strateškoj saradnji u energetici i da je s američkim zvaničnikom razgovarao i o korišćenju mineralnih sirovina i litijuma.
„Mi postojanje mineralnih sirovina vidimo kao veliku priliku za dalji razvoj i ekonomski uspon, ali je potrebno da se ispune svi uslovi. Rekao sam da ćemo konačnu odluku doneti kad budemo sagledali sve studije i da verujemo da je moguće da i uz američku pomoć obezbedimo najviši nivo zaštite životne sredine, potpunu zaštitu ljudi“, kazao je predsednik.
Vučić je dodao da su nauka i činjenice ključne reči koje je američki podsekretar pomenuo u razgovoru o mineralnim sirovinama.
„Ništa ne možemo da zasnivamo na teorijama zavere, već samo na naučnim činjenicama. Sve ovo radimo zbog rasta ekonomije i uprkos suši koja je pogodila našu poljoprivredu i koja je u debelom minusu, očekujemo ove godine da imamo rast veći od četiri odsto“, rekao je Vučić.
Dodao je da je sa američkim podsekretarom razgovarao i o uvođenju 5G mreže mobilne telefonije i kako da podaci građana budu sigurni, a da bude obezbeđen tehnološki napredak.
Podsekretar SAD za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu, Hoze Fernandez izjavio je da je Srbija ključni partner u regionu kada je reč o energetici, kritičnim mineralnim sirovinama i regionalnoj ekonomskoj integraciji.
Fernandez je rekao da SAD pozdravljaju javnu raspravu o projektu Jadar i da žele da vide kako Amerika može da doprinese javnoj raspravi koja treba da se zasniva na nauci i činjenicama.
On je rekao da ulaganje u kritične mineralne sirovine mora da donese dobrobit za zajednice, mora da obuhvata socijalne benefite za zajednice i da poštuje zaštitu životne sredine.
„Kada projekat bude pokrenut omogućiće da se prave baterije za više od milion električnih vozila godišnje i dodaće do tri odsto bruto domaćeg proizvoda godišnje i to će pomoći svetu, jer pokušavamo da se bavimo egzistencijalnuim pitanjem našeg vremena – klimatskim promenama“, rekao je Fernandez.
On je dodao da je to šansa za Srbiju da iskoristi priliku koja se ne ukazuje tako često i da će to doneti korist i za Srbiju i zemlje koje se suočavaju sa globalnim klimatskim izazovima.
„Mi podržavamo zalaganja Srbije da podigne svoju ekonomiju“, rekao je Fernandez.
Američki zvaničnik je ocenio da će to što je Srbija dobila investicioni rejting sniziti kamatne stope za kredite za Srbiju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.