Svet očekuje „dobre vesti iz Grčke, a ne egzotične ili populističke vesti“, izjavio je juče ruski predsednik Dmitrij Medvedev na sastanku sa biznismenima iz grupe 20 razvijenih privreda i privreda u razvoju uoči samita G-20. Medvedev je to rekao zbog neizvesnosti o budućnosti zone evra nakon što je grčki premijer Jorgos Papandreu najavio organizovanje referenduma o evropskom planu pomoći Grčkoj. Ruski predsednik je ocenio da Evropljani nisu dovoljno brzo napredovali u preduzetim merama u borbi protiv dužničke krize i budžetskog deficita. „Ne želim nikog da povredim, ali delovanje naših partnera trebalo bi da bude mnogo dinamičnije i odlučnije u ponovnom uspostavljanju reda. U suprotnom, još dugo ćemo biti taoci tih problema“, istakao je Medvedev.
Američki predsednik Barak Obama rekao je da je najvažniji zadatak svetskih lidera okupljenih na ekonomskom samitu G-20 da reše evropsku finansijsku krizu. Obama je istakao da EU preduzima važne korake za sveobuhvatno rešenje dužničke krize, ali da treba da budu razjašnjeni neki detalji koji se tiču primene planiranih mera. Francuski predsednik Nikola Sarkozi je posle sastanka sa Obamom istakao da su se njih dvojica složili da biznis može da doprinese rešenju globalne finansijske krize. Francuski predsednik je rekao da pozdravlja Obamino „razumevanje pitanja poput poreza na finansijske transakcije“. Sarkozi i još neki evropski lideri se zalažu za uvođenje malog poreza na sve finansijske transakcije. Taj poreski prihod bi se koristio za pomoć siromašnim zemljama i smanjenje dugova. Obamina vlada, kao i neki vodeći ekonomisti, ne podržavaju tu ideju već se zalažu za takse za najveće banke.
Papandreu je juče odbio da podnese ostavku, nakon što su pojedini grčki poslanici to od njega zahtevali.Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.