Predsednik Evropskog parlamenta David Sasoli izjavio je danas na sastanku lidera zemalja članica Evropske unije da očekivana odluka o velikim sredstvima od preko hiljadu i 800 milijardi evra za oporavak Unije od posledica pandemije korona virusa mora da donese boljitak privredi, zdravstvu, ali i demokratiji i socijalnim pravima.
To je stav ubedljive većine u Evropskom parlamentu, istakao je Sasoli i naveo da EU „mora preobraziti ekonomiju i uhvatiti se u koštac sa sve većim razlikama, jer socijalne posledice krize i gubitak radnih mesta neće nikoga poštedeti“.
„Parlament predstavlja sve evropske građane, a veliki broj njih jedva sastavlja kraj s krajem“, upozorio Sasoli i dodao da „već mnogo decenija oni koji se rađaju siromašni, ostaju siromašni“.
„Nije se ispunilo ono što se proteklih godina govorilo da će od boljitka za bogate imati koristi i siromašni“, ukazao je predsenik EP.
On je upozorio da „ako ne pružimo pravedan odgovor za te ljude, suočićemo se ne samo sa većim strukturnim problemom u Evropi, već će se naći u opasnost i otpornost naših demokratskih institucija“.
Sasoli je dodao da je „zauvek završeno s idejom da rast (privrede) može biti večit i da je sada trenutak da odlučimo kako i u kom pravcu da rastemo, u interesu naših građana i planete“.
Predsednik EP je naglasio da parlament Unije podržava ključne stavke velikog plana oporavka, a to su „zelena privreda“, zdravstvo, obrazovanje, digitalizacija privrede i javne uprave, demokratska i socijalna prava.
Sasoli je naveo da EP traži da zajednički budžet EU od 2021. do 2027. godine bude veći i ponovo ukazao na stav većine evroposlanika da budžetska i sredstava za oporavak od korona virusa ne mogu biti dodeljivana onim članicama EU u kojima se krše vladavina prava i osnovne slobode.
„Solidarnost i korist od zajedničkog tržišta EU idu ruku pod ruku s poštovanjem naših vrednosti“, zaključio je predsednik EP.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.