Odluka Saudijske Arabije da smanji proizvodnju nafte donesena je iz političkih a ne ekonomskih razloga, biće kratkoročna i neće stvoriti krizu kada je reč o ponudi i potrošnji „crnog zlata“, smatraju sagovornici Danasa. Razlog više za takve prognoze je činjenica da druge zemlje veliki proizvođači nisu smanjile svoju proizvodnju nafte.
Ekspert za energetiku Vojislav Vuletić kaže za Danas da kratkoročne promene na naftnom tržištu ne mogu da dovedu do bilo kakvih promena zbog toga što se trgovci snabdevaju količinama za tri meseca unapred i imaju rezerve.
– To što je Saudijska Arabija trenutno smanjila proizvodnju nafte ne znači da će doći do krize. Takođe, Saudijci nisu odlučili da smanje proizvodnju zato što postoje neki realni razlozi za to već da bi se u javnosti predstavilo da su njihovi saveznici Amerikanci uspešno sproveli sankcije nad Iranom. Zbog toga navodno nema dovoljno nafte na tržištu i epilog je da će njena cena na berzama skočiti. Ipak, to neće dovesti do rekordnog skoka cena nafte jer povećanja neće biti na duže staze jer mu je cilj samo da trenutno potvrdi navodnu uspešnost američkih sankcija prema Teheranu. Od toga nema ništa jer Iran bez problema iako je pod sankcijama može naftu da izvozi preko Rusije – objašnjava naš sagovornik i ističe da se aktuelna situacija neće preliti ni na maloprodajno tržište te vozači u Srbiji ne treba da strahuju od novih povećanja cena goriva.
Bivši pomoćnik ministra energetike Srbije Slobodan Sokolović takođe smatra da je reč o političkim a ne ekonomskim razlozima u slučaju odluke Saudijske Arabije da smanji proizvodnju nafte.
– S obzirom na sve ono što se u političkom smislu dešava oko Saudijske Arabije a opšte je poznato javnosti odluka da se smanji proizvodnja nafte ima za cilj da se fokus sa te političke priče prebaci na energetski sektor. Ne može se na osnovu kratkoročnih poteza jasno i precizno reći šta će se dešavati na duže staze. Samo u slučaju dužeg trajanja smanjenja proizvodnje nafte može doći do ekstremnih promena na tržištu. Uveren sam, s obzirom da nije reč o stanju na tržištu već političkim razlozima, da će potezi koje preduzima Saudijska Arabija biti kratkog daha i da neće značajnije uticati na kretanja na tržištu – smatra naš sagovornik.
Cena barela nafte tipa „brent“ se u petak se spustila ispod 70 dolara po prvi put od aprila, a cena barela američke nafte WTI ispod 60 dolara, što je deveti mesec pada cene. Uprkos znacima usporavanja tražnje, Saudijska Arabija, Rusija, Kuvajt i Irak su nedavno povećali proizvodnju sirove nafte, a Sjedinjene Države nafte iz naftnih škriljaca.
Saudijski ministar energetike Haled Al-Faleh pak izjavio je da će njegova zemlja smanjiti proizvodnju nafte.
– Izvoz nafte iz Saudijske kraljevine u decembru će biti 500.000 barela dnevno manji nego u novembru – rekao je Faleh novinarima u Abu Dabiju na sastanku organizacije proizvođača nafte (OPEK) i drugih zemalja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.