Srbija ima dobar i moderan Zakon o jakim alkoholnim pićima, ali se njegove ključne odredbe ne sprovode, što za posledicu ima procvat nezakonite proizvodnje i pometa rakije, napominju iz Saveza proizvođača rakije Srbije.
Iz Saveza tvrde da se nelegalno proizvedena rakija, bez oznake porekla, zdravstvene kontrole i naplate poreza i akcize javno prodaje na svakom koraku.
„Iako državni budžet zbog ovakve situacije godišnje gubi stotine miliona eura, nadležni za sprovođenje Zakona i borbu protiv ilegalne trgovine alkoholom uglavnom ne rade svoj posao, dok pojedini državni organi i institucije čak aktivno podržavaju i promovišu sivo tržište“, pišu u saopštenju.
Iz tog razloga, sednica Upravnog odbora i Skupštine Saveza poizvođača rakije Srbije, održanih danas u Beogradu, upućuju apel državi da krene u bekompromisno sprovođenje Zakona i odlučnu borbu sa ilegalnom prodajom rakije.
„Širom Srbije, od Knez Mihajlove i Savske promenade, preko turističkih centra, do javnih pijaca i prostora u gradovima i selima, organizuju se stotine raznih festivala, sajmova, ocenjivanja kvaliteta rakije i sličnih manifestacija, najčešće radi podsticaja turizma i tradicionalne proizvodnje, gde se promoviše nelegalno tržište, prodaje rakija najčešće bez bilo kakve oznake porekla i vrte velike pare u sivoj zoni, koje završavaju u džepovima pojedinaca“, napominje Savez.
Kako kažu, u organizaciji ovih manifestacija vrlo često učestvuju i pojedine državne institucije, od nekih ministarstava do gradskih i opštinskih turističkih i drugih oganizacija, koje novcem iz budžeta finansijski, logistički i propagandno direktno pomažu nelegalnu proizvodnju i prodaju rakije i sivu ekonomiju.
„Zabeležene su čak i pojave da pojedine opštine u Srbiji iz budžeta daju subvencije za kupovinu kazana za rakiju neregistrovanim nelegalnim proizvođačima. Nije teško zaključiti u čijem interesu i za čiji račun deluju ove institucije i pojedinci u njima, a sigurno je da to ne rade u interesu države i građana koje predstavljaju“, objašnjavaju.
Takođe dodaju i da mnogi mediji, uprkos upozorenjima da krše Zakon o oglašavanju i druge propise, svakodnevno oglašavaju prodaju rakije koju proizvode nelegalni proizvođači.
„Krajnje je vreme da za to zakonom zaduženi državni organi preispitaju rad brojnih portala na društvenim mrežama koji se bave propagandom nelegalne proizvodnje i promocijom ilegalne prodaje rakije. U ime registrovanih proizvođača rakije, njihovih regionalnih udruženja i nacionalnog Saveza zahtevamo da se ovakva praksa prekine i da država proizvodnju i promet rakije uvede u legalne zakonske okvire. Od toga će korist imati svi – i mi legalni proizvođači rakije, i potrošači, a najviše Država“, zaključili su u saopštenju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.