Savez za fer konkurenciju danas je u prostorijama NALED-a, u čijim okvirima ovo telo i radi, predstavilo novoizabrano predsedništvo i 11 prioritetnih problema koje je privreda prepoznala.
Glasanjem članova tog tela odlučeno je da novi mandat na dve godine dobije istih četvoro ljudi koji su predsedavali i u prehtodnom sazivu.
Kao predsednik ovog tela ostaje Zoran Daljević, dok će potpredsednici biti Ivan Miletić, Jovan Krivokapić i Biljana Bujić.
Pored proglašenja novog predsedništva ovog tela, uz prisustvo članova Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine i tržišne inspekcije govorilo se i o ključnim merama za suzbijanje sive ekonomije u Srbiji, ali i o izazovima za privredu koje treba prevazići.
Predstavljeno je i 11 prioriteta koje su izglasali članovi Saveza u okviru ankete.
Prema tome, na čelu liste priorteta sa 56 odsto našlo se usvajanje i praćenje sprovođenja programa Vlade Srbije za subzijanje sive ekonomije sa inkorporiranim merama ovog Saveza.
Sledeće na listi, sa 50 odsto, nalazi se unapređenje graničnih procedrua i olakanje prekogranične trgovine kroz izmenu propisa. Na trećem mestu, sa 39 odsto glasova, našla se izmena Zakona o radu i administrativno rasterećenje radnog angažovanja.
Dalje, tu je smanjenje fiskalnog opterećenja najnižih zarada, zatim izmene Zakona o budžetskom sistemu, koje će uvesti obavezu svih organa javne uprave.
Šesto na listi prioriteta našla se izrada i sprovođenje akcionog plana za zapošljavanje novih inspektora i unapređenje njihovog položaja. Nakon toga, tu je i unapređenje funkscionalnosti sistema eInspektor. Jedan od prioriteta je i usvanjanje izmena i doupna Zakona o inspekcijskom nadzoru.
Na listi se našao i razvoj i sprovođenje hodograma za koordinaciju inspekcijskog nadzora za prioritetne delatnosti.
Među poslednja dva prioriteta našli su se i razvoj modela lokalnih odluka o administrativnim taksama i proširenje zakona o angažovanju sezonskih radnika na druge delatnosti.
Na konstataciju i pitanje medija da se među prioritetima nije našao problem kršenja konkurentnosti i dogovaranja cena, za šta se sumnjiče četiri velika trgovinska lanca „Deleze“, „Univereksport“, „Merkator S“ i „Dis“, nije bilo konkretnog objašnjenja.
To dovodi do zaključka da privreda ili bar deo privrede ne prepoznaje ovo kao značajna problem, iako je on od strane premijera Miloša Vučevića i drugih državnih predstavnika nedavno naglašen kao jako problematičan.
Glavni tržišni inspektor Aleksandar Adamović naglasio je da su ovo prioriteti NALED-a, odnosno Saveza za fer konkurenciju koji ne čine državni organi, a ne državni prioriteti.
Međutim, odgovor nije dobijen ni na pitanje dokle se stiglo sa istragom povodom gore pomenutih sumnji na dogovaranje cena.
„Više javno tužilaštvo se tim povodom obratilo tržišnoj inspekciji i tražilo odgovarajuća obaveštenja i informacije. Mi smo dali sve vrste nadzora, kojih je bilo preko 2.000 prema ta četiri trgovinska lanca“, naveo je Adamović.
On je dodao i da ne može da komentariše rad Komisije za zaštitu konkurencije jer ona nezavistan organ, koji ne odgovara Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine, već Narodnoj Skupštini.
Stevan Nikčević iz Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine je dodao da je njihov cilj da čuju privredu i ove prioritete i da rade na tome.
On je poručio da to Ministarsrvo treba da bude servis privrede i omogući joj da bude efikasnija i konkurentnija na inostranom tržistu.
Nikčević je podsetio i na akcije Bolja, odnosno Najbolja cena.
„Pokrenuli smo uspešno akciju ‘Najbolja cena’ sa ciljem da se na odgovoran način omogući građanima da se nose sa cenama i inflacijom“, rekao je on.
Podsetio je i na sporazume o slobodnoj trgovini koji su nedavno potpisani sa Kinom, Egiptom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima i dodao da su u toku pregovori sa Korejom.
Istakao je i značaj trgovine sa Evropskom unijom (EU).
„Ideja nam je da se smanji čekanje kamiona na granicama, pre svega sa EU“, naglasio je Nikčević.
Novi, odnosno stari član predsedništva Saveza za fer konkurenciju Jovan Krivokapić ukazao je na problem graničnih procedura.
On je naglasio da je to nešto što sve muči i da su od aprila krenuli da pomažu i državnim organima i privredi da se otvara dijalog i da se pokrenu promene procedura u trgovini.
„Svima nam je slika u glavi kada prelazimo granicu pa vidimo one duge kolone kamiona. A te kolone utiču direktono na konkurentnost naše privrede“, upozorio je Krivokapić.
On je dodao i da će raditi na tome da budu konkurentniji na tržištu Evropske unije.
Potrpredsenica Saveza Biljana Bujić ukazala je na značaj analize Zakona o radu i administrazivnog rasterećenje radnog angažovanja.
Ona je podsetila da je taj zakon poslednji put menjan 2017. godine i da se vidi potreba za novim izmenama i dopunama ili čak donošenja novog Zakona o radu.
„Treba ga prilagoditi današenjem vremenu“, istakla je Bujić.
Prema njegim rečima, potrebno je eliminisati nejasnoće koje postoje u trenutnim propisima.
Na konfeneciji je najavljeno i da Vlada Srbije treba naredne godine da napravi novi korak u borbi protiv neformalnog poslovanja, te pristupi radu na Programu za suzbijanje sive ekonomije za period od 2026. do 2030.
„Ministarstvo finansija je pokrenulo izradu novog Programa za suzbijanje sive ekonomije. NALED je zajedno sa članovima Saveza za fer konkurenciju uzeo učešće kroz koordinaciju rada Stručne grupe Koordinacionog tela za suzbijanje sive ekonomije čiji je zadatak da izradi nacrt ovog dokumenta. Prema dostupnim podacima, trenutno je realizovano oko 60 odsto aktivnosti iz Akcionog plana za suzbijanje sive ekonomije, a do kraja 2025. godine verujemo da je moguće da ostvarimo verovatno isti stepen realizacije, a možda i veći, kao i za prethodni Program koji je bio više od 70 odsto“, rekao je predsednik Saveza za fer konkurenciju Zoran Daljević.
Poručeno je i da jedan od glavnih ciljeva novog Programa treba da budu jačanje kapaciteta inspekcijskih službi, kroz finansijsko i kadrovsko osnaživanje, kako bi njihov rad postao efikasniji.
„Vraćene su nadležnosti tržišnim inspektorima koji treba da se bave zaštitom legalne privrede, a da ostali budu isključeni iz tog prostora. Nama nije cilj kažnjavanje privrede, već da svi subjekti budu uvedeni u zakonito i legalno poslovanje, samo tako se javlja cirkulacija sistema. U tom smislu mogu samo da kažem da su 32 nova inspektora najveća investicija koju imamo, oni su svi položili ispite za tržišnog inspektora. Stvaramo novu generaciju mlađih inspektora koji bi trebalo u narednih deset godina da nose ovaj sistem i da svoje poslovno postupanje koncipiraju na način da se bore za sveukupni boljitak“, poručio je Glavni tržišni inspektor Aleksandar Adamović.
On je naveo i da je iz trenutno aktuelnog Programa za suzbijanje sive ekonomije ostalo da se realizuje nabavka jednog kombija koji je potreban tržišnoj inspekciji kada oduzima robu, te da će ovo biti sprovedeno.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.