Iako je već duže od tri godine tržište struje u Srbiji potpuno liberalizovano, električnu energiju domaćinstvima još uvek prodaje samo Elektroprivreda Srbije.
Formalnu mogućnost da EPS-u, kada je reč o snabdevanju strujom stanovništva, konkurišu i privatni trgovci koji posluju u Srbiji, nije iskoristio još nijedan od njih zbog toga što, kako tvrdi struka, aktuelna cena struje nije ekonomski opravdana, što znači da bi ti ponuđači radili na sopstvenu štetu. Naime, država i dalje, s obzirom na tešku ekonomsku situaciju u zemlji, socijalnu politiku vodi preko cene struje te je ona znatno niža nego što je to slučaj u drugim zemljama regiona i Evrope. Cene struje u Srbiji su u suštini prilagođene primanjima građana ali su, sa druge strane, još uvek daleko od ekonomske logike kojom se rukovode privatni trgovci nezainteresovani da struju prodaju budzašto.
Slobodan Ružić, direktor konsultantske firme Enerdži sejving grup i bivši zamenik ministra energetike Srbije, za Danas kaže da maloprodajna cena struje za domaćinstva nije realna te da je to jedini razlog zbog koga privatni trgovci ne konkurišu EPS-u u prodaji struje stanovništvu.
Naš sagovornik navodi da cena od 6,4 evrocenti po kilovat satu nije realna ni za EPS, te da ne podmiruje proizvodne troškove tog preduzeća.
– Međutim, EPS ima mogućnost da po znatno višim i ekonomski opravdanim cenama prodaje struju velikim kupcima u Srbiji i regionu, pa na taj način nadoknađuje gubitke nastale u trgovini strujom za domaćinstva – objašnjava Ružić.
Prema njegovim rečima, trgovci će se zainteresovati da prodaju struju domaćinstvima tek kada maloprodajna cena dostigne realnu vrednost.
– Ne znam šta kažu najnovije stručne procene o kom iznosu je reč. U vreme dok sam se ja bavio tim temama postojala je računica da bi na tržištu za domaćinstva mogla da zavlada konkurencija, to jest da se u njega pored EPS-a uključe i drugi trgovci, kada njen nivo bude sedam evrocenti po kilovat-satu plus iznos predviđen za PDV i druge državne dažbine. Kada se to ostvari, a tu sve zavisi od procene nadležnih u državi pod čijom kontrolom je EPS, trgovci će se uključiti i moći će da konkurišu EPS-u tako što će nuditi niže cene od njegovih. Naravno, iako će te cene biti niže od onih koje daje EPS, biće daleko veće nego što je to slučaj sada, odnosno struja će biti znatno skuplja nego što je u ovom trenutku. Sada ta cena za domaćinstva nije ekonomska – kaže Ružić.
Sa njegovim mišljenjem se slaže i ekspert za energetiku Vojislav Vuletić.
– S obzirom na niska primanja u zemlji cena struje u Srbiji za domaćinstva još uvek nije na ekonomskom nivou. To je razlog zašto stanovništvu struju i pored potpune liberalizacije prodaje samo EPS a ne i privatni trgovci. To će ostati tako sve dok ta cena ne dostigne tržišni nivo. Za sada ona je povoljna za individualne potrošače odnosno domaćinstva koja snabdeva EPS – naglašava naš sagovornik.
Privatnici ne žele gubitak
– Cenu struje u Srbiji i dalje određuje država. EPS kao državno preduzeće prodaje energiju domaćinstvima po prosečnoj ceni od 6,4 evrocenta po kilovat-satu. Privatnim trgovcima se ne isplati da konkurišu EPS-u nižom cenom od te, jer bi beležili sigurne gubitke. Drugim rečima, prodajna cena ne bi mogla da opravda nabavnu, te ne postoji bilo kakav ekonomski rezon da se uđe u takav posao – ističe Slobodan Ružić.
Raspon od šest do 30
Trenutna cena struje za domaćinstva u Srbiji je 6,4 evrocenta po kilovat-satu. Poređenja radi, struja je u našoj zemlji jeftinija 19 odsto nego u Makedoniji, 20 odsto nego u Albaniji, 21 odsto nego u BiH, 31 odsto nego u Crnoj Gori i 50 odsto nego u Hrvatskoj. Prema podacima Eurostata, cena struje u Danskoj iznosi 30 evrocenti po kilovat-satu, u Francuskoj 17, u Sloveniji 16, u Poljskoj 13,5, u Hrvatskoj 13 evrocenti po kilovat-satu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.