Jelena Dobrić, potpredsednica Sindikata lekara i farmaceuta SrbijeIzvor: N1

Plate medicinskih radnika danima su u fokusu javnosti, jer zaposleni u zdravstvu kažu da im je softver Iskra zakinuo na platama. Doktorka Jelena Dobrić, potpredsednica Sindikata lekara i farmaceuta Srbije, kaže da su dobili usmena uveravanja da će to biti rešeno, da će deo plate koji nije isplaćen u prvom delu biti isplaćen u drugom.

Dobrić za N1 kaže da su se, iako je softver relativno korektan i nema velikih problema u drugim segmentima javnog sektora, u segmentu zdravstva problemi pojavli na samom početku, kada je sistem bio implementiran.

„Tome ima već nešto više od godinu dana, pre svega problemi su bili u kontekstu toga da kolege iz ekonomske službe nisu na najbolji način bile obučene da koriste sistem i da jednostavno postoje određene specifičnosti rada u zdravstvu – dežurstava, rada po pozivu, pripravnosti i tako dalje, pa u tom kontekstu sistem to nije najbolje prepoznavao. Mi smo se još tada obratili ministarstvu finansija i koordinaciji programa i od njih smo dobili uveravanje da će ti problemi biti rešeni“, kaže doktorka Dobrić.


Ona ističe da su angažovali jednog veštaka kako bi videli u čemu je problem.

„Veštak ekonomske struke u Opštoj bolnici Petrovac na Mlavi je uradio jednu uporednu analizu i video da je tu uglavnom bila ljudska greška. A ovo što se sada dogodilo pre svega se odnosi na to da je ovo kompjuterski sistem koji prepoznaje tačno koliko vi imate radnih dana u nekoj polovini meseca i isplaćuje lični dohodak. Nekad se može desiti da ima više neradnih dana u prvoj polovini meseca i prosto plata bude umanjena. E sada, to naravno ljudima, naročito pred praznike, nije naročito prihvatljivo i prosto se desio jedan odijum u javnosti. I u našem sindikatu imali smo puno intervencija na tu temu, tako da smo se ponovo obratili 17.12. Ministarstvu zdravlja i Ministarstvu finansija i dobili smo, još uvek nemamo u pisanoj formi odgovor, ali na nekim sastancima koje smo imali dobili smo usmene uveravanja da će to biti rešeno, odnosno da će taj deo plate koji nije isplaćen u prvom delu biti isplaćen u drugom i da će se pokušati da se sistem u perspektivi napravi takvim da ljudi dobijaju tu tzv. akontaciju koja je tačno polovina osnovne plate i onda neće biti više problema u tom kontekstu“, objašnjava doktorka Dobrić dodajući da se nadaju da će problem biti relativno brzo rešen.

Govoreći o materijalnom položaju zaposlenih u zdravstvu, navodi da lekari imaju plate koje su veće nego što je prosečna plata, ali dodaje da se mora uzeti u obzir da su lekari jedini rade 24 sata u kontinuitetu kada dežuraju.

„Ponekad rade i 25, 26, 27 sati u kontinuitetu. Sve to, mi radimo posao u kojem greška znači da nekoga možete oštetiti zdravlje ili život. Zamislite da radite pod tako velikim opterećenjem i u tako dugom vremenskom periodu. Takođe, plata mora zavisiti od toga kakva je specifičnost posla, koliko ste se dugo obučavali da biste mogli da radite taj posao. Naše edukacije su praktično doživotne i u formalnom, a i u suštinskom smislu. U tom kontekstu, naravno da plate moraju biti veće od republičkog proseka, što je činjenica. One u ovom trenutku jesu nešto manje nego što je u regionu i imamo taj jedan problem koji se tiče samog obračunavanja“, navodi ona.

Dobrić se osvrnula i na podatak Sindikata lekara i farmaceuta Srbije da je iz zemlje za deset godina otišlo 5.000 lekara, ističući da je ove godine otišlo 379 lekara.

„To je manje nego prošle godine kada je bilo negde oko 450, na primer 2014. je bilo preko 900 lekara, tako da se taj broj nešto smanjuje što vidimo u Sindikatu lekara i farmaceuta Srbije zaista kao dobru vest da je manje zainteresovanih za odlazak u inostranstvo jer svakako nama su lekari potrebni. U našoj zemlji je zaposleno 282 lekara na 100.000 stanovnika, ono što je standard u razvijenim zemljama EU negde između 400 i 900, znači skandinavske zemlje imaju čak 900. Naravno da to zavisi i od BDP-a i tako dalje, mislim prosto mi uvek moramo kontekstualizovati stvari“, kaže sagovornica N1.

Kada je u pitanju razlog manjeg odlaska lekara iz zemlje, Dobrić navodi da pretpostavlja da je to zato što se mogu zaposliti kako u privatnom sektoru tako i u državnom sektoru, da mogu lakše dobiti stručno usavršavanje, specijalizacije, da su nešto bolji uslovi u finansijskom smislu kao i da se ide na bolje kada su u pitanju uslovi rada.

Komentarišući aktuelna dešavanja i proteste studenata i učenika, Dobrić je istakla da je Sindikat lekara i farmaceuta podržao njihove zahteve.

„Naš sindikat je na telefonskoj sednici Glavnog odbora doneo odluku da praktično podrži studenske proteste u kontekstu da podržavamo borbu za bolje i pravednije društvo. Dakle, osnovna agenda sindikata lekara i farmaceuta Srbije, to je uopšte agenda sindikalne borbe još od industrijske revolucije pa do danas, je borba za pravedniju raspodelu društvenog kapitala i za jedno bolje pravednije društvo. Tako da u tom kontekstu mi podržavamo svaku borbu koja ide u tom smeru“, navela je potpredsednica SLFS.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari