Skupština grada Niša usvojila odluku o isplati zaostalih zarada radnika propalih društvenih preduzeća, a oni danas, ipak, protestovali 1Protest u Nišu: Foto Udruženje obespravljenih radnika i socijalno marginalizovanih građana

Više desetina bivših radnika propalih društvenih preduzeća protestvovali su i danas ispred kabineta gradonačelnika Niša Dragoslava Pavlovića iako je Skupština grada nedavno usvojila odluku o isplati njihovih zaostalih zarada.

Oni su upozorili da način isplate njihovih zaostalih plata iz gradskog budžeta nije dovoljno jasan, a ni povoljan po radnike.

Bivši radnici društvenih preduzeća koja su otišla u stečaj ili su u stečajnom postupku protestvuju ispred Gradske kuće, u kojoj je kabinet gradonačelnika, svakog petka, od 2014. godine.

Slavica Petrović, predsednica Udruženja obespravljenih radnika i socijalno marginalizovanih građana, kazala je danas da radnike brine to što nezvanično kruže informacije da će morati da se odreknu kamata na dugovane zarade, kao i da će sami snositi advokatske troškove prilikom povlačenja svojih tužbi.

Skupština grada Niša usvojila odluku o isplati zaostalih zarada radnika propalih društvenih preduzeća, a oni danas, ipak, protestovali 2
Foto: N1

Ona je rekla da je problematično i rešenje da će se zaostale zarade isplatiti u periodu od četiri godine, u četiri godišnje rate.

„Svakog petka se okuplja sve veći broj radnika ispred Gradske kuće sa nadom da će dobiti novac koji su pošteno zaradili. Takođe, dolazi i sve veći broj radnika čije firme se nisu našle na spisku za isplatu, poput ’Jastrepca’, ‘Omladinke’, ‘AD Triko’, ‘Jugorentgena’, ‘Đuke Dinić’, ‘AD Mašine za pranje’ i druge“, kazala je ona.

Petrović je pozvala gradsko rukovodstvo da što pre ažurira spiskove bivših radnika koji će imati pravo na isplatu zaostalih zarada, kao i da jasno definiše uslove, kako bi oni znali da li je takav sporazum za njih prihvatljiv ili ne.

Na poslednjoj sednici Skupštine grada Niša, 10. oktobra, usvojen je Program pomoći bivšim radnicima društvenih i državnih preduzeća koji imaju nenaplaćene zarade, a kojim je predviđeno da oni takvu „pomoć“ dobiju u četiri jednake godišnje rate.

Prva rata biće isplaćena do kraja ove godine, druga u prvoj polovini naredne, treća 2026, a četvrta 2027. godine.

Odbornici su usvojili i rebalans budžeta kojim je za isplatu prve rate izdvojeno 530 miliona dinara.

Za ovu namenu iz budžeta Grada Niša trebalo bi da bude izdvojeno ukupno 2,1 milijardi dinara.

Program pomoći bivšim radnicima objavljen je u Službenom listu grada Niša 16. oktobra.

U tom Programu je navedeno da će se radnicima preduzeća u kojima stečaj nije završen pomoć isplatiti preko gradske Uprave nadležne za socijalna pitanja, a onima koji su radili u firmama u kojima je stečaj završen preko Centra za socijalni rad „Sveti Sava“.

U oba slučaja pravo da se prijave imaju lica čija se potraživanja za zaostale zarade nalaze u evidenciji Agencije za licenciranje stečajnih upravnika, navodi se.

Ispostavilo se, međutim, da je spisak Agencije, na kojem su imena 6.243 bivših radnika iz 59 firmi- neažuran i nepotpun.

Gradonačelnik Niša je potom najavio da će ipak biti korišćen spisak Privrednog suda, koji je tačniji, a da će pravo na isplatu imati bivši radnici koji su prijavili svoja potraživanja iz stečajne mase, i da će im biti isplaćeni iznosi iz izvršnih sudskih presuda.

Bivši radnici su više puta isticali da ih posebno brinu najave da je uslov da dobiju svoje zarade odricanje od sudskih potraživanja, kao i da im neće biti isplaćene kamate.

Njihove interese zastupa više udruženja, a sami radnici su podeljeni na one koji smatraju da ovakvu ponudu Grada treba prihvatiti i one koji upozoravaju da ponuda nije povoljna, a ni adekvatna.

Pojedinačni iznosi koji se duguju radnicima se, inače, kreću od 200.000 do sedam miliona dinara.

Isplata dugovanja ovoj kategoriji radnika je obaveza Republike.

 

Koliko ih ima?

Prema podacima bivših radnika, u Nišu na isplatu zaostalih zarada čeka njih 9700 iz više od 60 društvenih preduzeća koja su nakon neuspešnih privatizacija i restruktuiranja otišla u stečaj.

Sa Vladom se, inače, godinama pregovara o isplati zaostalih zarada za oko 6000 onih koji nisu tužili ni državu ni fabriku ili su tužili samo fabriku a stečaj je završen.

„Niko ne zna ukupnu cifru koju nam država duguje“, rekli su oni za Danas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari