Nemački parlament je, većinom glasova, podržao dogovor evropskih ministara finansija o smanjivanju grčkog duga. Poslanici Bundestaga su sa 473 glasa podržali sporazum koji su, posle maratonskih pregovora, u utorak postigli ministri evrozone. Protiv je bilo 100 poslanika, dok je 11 bilo uzdržano. Sporazumom je odobrena nova tranša kreditne pomoći Grčkoj, u iznosu od 44 milijarde dolara, bez koje bi se ta zemlja suočila s bankrotom i mogućim izlaskom iz evrozone.

Evropski ministri su se dogovorili s Međunarodnim monetarnim fondom da se dug Grčke do 2020. godine svede na 124 odsto bruto domaćeg proizvoda, što predstavlja smanjenje od oko 40 milijardi evra. Predviđeno je i znatno smanjenje kamatnih stopa na bilateralne kredite već odobrene Atini, kao i produženje, za 15 godina, roka otplate kredita i produženje, za 10 godina, roka za isplatu kamate.

Evropski lideri ipak nisu pristali na brisanje dela duga Grčke kreditorima, čemu se najviše protivila Nemačka. Ministar finansija Nemačke Volfgang Šojble rekao je poslanicima da će najnoviji dogovor vršiti pritisak na Grčku da ispuni svoja obećanja. „Grčka će dobiti ovu pomoć samo ako nastavi da sprovdi reformske mere“, naglasio je Šojble. Poslanici opozicionih partija su glasale za sporazum, ali su upozorili da taj dogovor nije održivo rešenje i da će Grčkoj kad-tad morati da bude otpisan deo duga. Šojble je istakao da bi otpisivanje duga poslalo pogrešnu poruku i da bi to loše uticalo na spremnost naroda da štedi kako bi nastavio da dobija pomoć. Druge vlade takođe moraju da dobiju saglasnost svojih parlamenata za dogovor koji su ministri finansija EU postigli.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari