Direktor Hestil Serbia Sihai Song izjavio je da je kompanija opredeljena na prodaju robe proizvedene u Srbiji i da se Hesteel Serbia neće baviti trgovinom čelika iz Kine.
On je to izjavio povodom antidamping istrage Evropske komisije za period počev od 1. jula 2015. do 30. juna 2016, a protiv uvoza toplo valjanih proizvoda poreklom iz nekoliko zemalja, uključujući proizvode srpskog proizvođača kompanije Železara Smederevo,
„Hestil Serbia d.o.o. vlasnik je glavnih sredstava Železare Smederevo d.o.o. od 1. jula 2016. godine. Navedena sredstva se danas koriste u proizvodnom procesu kompanije Hestil Serbia koja je član HBIS porodice, a koja je fokusirana na prodaju svojih srpskih proizvoda, i na postizanje svojih poslovnih planova zasnovanih na takvoj proizvodnji”, navodi se u izjavi Songa koju prenosi Sektor za odnose sa javnošću u smederevskoj fabrici.
Song je ponovio da proizvodna sredstva imaju godišnji kapacitet od 2,2 miliona tona čelika i da je tokom proteklih godina, roba proizvedena od strane kompanije Železara Smederevo d.o.o. predstavljala oko jedan odsto EU tražnje.
Song dodaje da Hestil Serbia d.o.o. ostaje posvećena servisiranju kupaca u EU, ali da su uočili potencijal tržišta prerađivačke industrije u Srbiji i u regionu kao svoju glavnu razvojnu šansu. Geografska lokacija njihovih postrojenja, smatra Song, daje značajnu prednost u ispunjenju navedenih ciljeva.
Kina i Srbija imaju tradicionalno dobre i prijateljske odnose, i Song očekuje da će intenziviranje ekonomske saradnje između dva naroda samo dodatno doprineti razvojnim planovima. Pre svega, precizira Song, imamo veliku podršku od Guvernera Provincije Hbei, koji je odlučan da dovede još kineskih investitora i kompanija u Srbiju koji će, zajedno sa postojećom potražnjom prerađivačke industrije, dalje doprineti stvaranju preduslova za uvećanje prodaje naših proizvoda u Srbiji.
On dodaje das u u kompaniji u potpunosti svesni da u cilju ostvarivanja pune konkurentnosti kompanije Hestil Serbia, nephodno je fokusirati se na proizvodnju visoko kvalitetnih proizvoda sa dodatom vrednošću, kao što su beli lim i hladno valjani proizvodi koje zahtevaju postojeći i budući kupci Hestil-a.
“Dolaskom kompanije Hestil, i našim decenijskim iskustvom, naša pažnja je usmerena na uvođenje novih tehnologija u ovu privrednu granu, koja će zajedno sa profesionalnim i obrazovanim kadrom, verujemo uspeti u zadovoljavanju potreba prerađivačke industrije u Srbiji. Za nas je od velike važnosti da napomenemo da ćemo tokom upravljanja proizvodnim sredstvima biti fokusirani na visoko kvalitetne proizvode dodate vrednosti, a ne samo na toplovaljani čelik”, navodi Song.
U saopštenju se dalje napominje da Hestil Serbia planira da ove godine investira 120 miliona dolara u svoja postrojenja, fokusirajući se na unapređenje i modernizaciju funkcionalnosti opreme, kao i mere optimizacije proizvodnih troškova.
Song navodi das u razmatrali liniju za toplo pocinkovanje, ali na kraju ona nije uključena u plan investicija za 2017. O tome se još uvek diskutuje, i ne postoji plan za kratkoročno investiranje. Prema njegovim rečima, ključne stavke ovog plana kapitalnih investicija su unapređenje zaštite životne sredine i kvaliteta proizvoda, pri čemu ne postoji plan daljeg uvećanja proizvodnih kapaciteta.
“Mi smo opredeljeni na prodaju robe proizvedene u Srbiji, uz svo poštovanje zakona države u kojoj poslujemo, tu uključujući i zakone EU. Nastavićemo da servisiramo naše kupce iz EU, uprkos našem malom udelu na tom tržištu. Kako bi uspešno postigli naše poslovne ciljeve, mi smo posvećeni pridržavanju zdravih ekonomskih principa, i očuvanju našeg poslovanja u Srbiji”, poručuje Song I zaključuje da se “Hestil Serbia neće baviti trgovinom čelika iz Kine ili drugih zemalja unutar teritorije Republike Srbije, zemalja EU ili ostalih država u okruženju.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.