„Inflacija je ponovo krenula naviše, to je manifestacija okolnosti u kojojima mi živimo – da ne postoji pun sklad monetarne i fiskalne politike, da se neke mere donose zbog ubiranja jefitnih političkih poena u kratkom kroku, kao da smo stalno u nekoj političkoj kampanji. Kao da je ekonomska politika u funkciji kratkoročne političke popularnosti, a ne u funkciji stabilizacije i privrednog razvoja zemlje“, kaže za N1 Dejan Šoškić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu i nekadašnji guverner Narodne banke Srbije.
To, kaže, gledamo u kontinuitetu već niz godina.
„Ne postoji razumevanje šta treba da se radi, koje su nadležnosti, šta se može proizvesti odreženim postupcima, a što nije nužno i povoljno na duži rok. Tako imamo zbir relativno popularnih mera koje suštinski nisu dobre na dugi rok, i to se u kontinuitetu odvija duže vreme, a istovremeno se mnogo manipuliše statistikom i želi kreiarati utisak o velikom prosperitetu – od kojeg smo daleko“, kaže Dejan Šoškić za N1.
On ističe da su privredne stope rasta Srbije u poslednjih 12 godina sporije od proseka u svetu i u regionu Centralno-istočne Evrope.
„Tu nema osnove da se hvalimo bilo čime. Posebno što smo pre toga imali deset godina stope rasta više od proseka u svetu i proseka u Centralno-istočnoj Evropi“, podseća on.
Investicije koje se odvijaju u Srbiji su, kaže, nedovoljno transparentne, i odvijaju se uz pomoć posebnih zakona, na šta je ukazivao i Fiskalni savet.
Jedno su, kaže, strane direktne investicije i one u Srbiji nisu niske – prirodno je da ih privučemo najviše kao najveća zemlja u regionu. Problem je, dodaje, u njihovoj strukturi – najviše ih ide u nerazmenljivi deo BDP poput građevinarstva. Kada je reč o razmenljivom delu BDP, odnosno delatnostima gde se nešto proizvodi da bi se moglo izvesti – vrlo često se zapošljavaju ljudi na jednostavnim poslovima, malo plaćenim, gde nismo privukli one kompanije koji generišu dobre poslove, dobro plaćene, koji zahtevaju dobro obrazovanje, viši standard i slično.
„Ključni naš problem je nedostatak domaćih direktnih investicija, što govori odsustvu kvalitetnog ukupnog privrednog ambijenta, što je onda u potpunosti u skladu sa pokazateljima koje čitamo od 2015. gde je snaga naših institucija sve niža i niža i gde se sve lošije i lošije kotiramo u međunarodnim poređenjima po pitanju percepcije korupcije“, ističe Šoškić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.