Dok Evropska unija značajna sredstva daje da bi podržala preduzetništvo u državama članicama, u Srbiji se može čuti da je, za zemlje našeg nivoa razvoja, mnogo važnije imati velike kompanije koje zapošljavaju dosta ljudi, ukazuje portal Biznis.rs i prenosi ocenu profesora Ekonomskog fakulteta Dejana Šoškića, da je Srbiji potrebno i jedno i drugo.
„Potrebno je da neka mala i srednja preduzeća rastu i postaju velika i u domaćim i u međunarodnim okvirima“, objasnio je Šoškić.
Kako je napomenuo, potreban je, takođe, „mnogo veći udeo domaćih privatnih kompanija koje su konkurentne i deo takozvanog razmenjivog dela BDP, odnosno sposobne da izvoze, a koje nastaju iz preduzetničke aktivnosti naših građana“.
On podseća da je najveći deo tradicionalnih industrijskih preduzeća, koje su danas velike multinacionalne kompanije, nastao kao porodični posao i da su nekad bile na nivou mikro, malih i srednjih preduzeća toga doba, ali su rasle i uvećavale se tokom vremena.
„Poznate i danas velike kompanije iz savremenih privrednih sektora nastale su kao vrlo male kompanije i u relativno kratkom roku narasle u privredne gigante savremenog sveta“, dodao je Šoškić.
Prema njegovom mišljenju, za tako nešto potrebni su, pre svega, povoljan institucionalni milje, što znači vladavina prava i odsustvo korupcije, kvalitetno obrazovanje i sistematsko podsticanje, jačanje i promocija preduzetničke svesti i ponašanja kod građana.
Upravo takav ambijent u velikoj meri ne postoji na Zapadnom Balkanu, ukazao je Šoškić i podsetio da su u „dobro uređenim zemljama plate u javnom sektoru, po pravilu, niže od plata u privatnom sektoru“.
Kako je predočio, „naša obrnuta situacija otkriva da je kvalifikaciona struktura u privatnom sektoru verovatno niža, odnosno da je naša privreda dominantno u domenima gde se takve niže kvalifikacije zahtevaju“.
„To onda govori i o produktivnosti i o konkurentnosti i o položaju nacionalne ekonomije na međunarodnom tržištu“, precizirao je Šoškić.
Prema njegovom tumačenju, više plate u javnom sektoru gde su radna mesta po definiciji sigurnija, govori o verovatnoj nedovoljnoj efikasnosti tih sektora i šalju lošu poruku tržištu rada, posebno ako se to ukrsti sa čestim uslovom partijske pripadnosti radi dobijanja posla u javnom sektoru.
Onda takva ponašanja imaju posledice na stvaranje pogrešnih skala vrednosti u društvu i šire loše funkcionisanje društvenih institucija i privrednog i političkog sistema zemlje, zaključio je Šoškić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.