Srbija 2019. izvezla IT i digitalne usluge vredne 1.5 milijarde evra 1Foto: Pixabay/AlfredMuller

Srbija je u 2019. godini izvezla IT i digitalne usluge u vrednosti od 1,5 milijarde evra, kazao je danas ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović na otvaranju konferencije o inovacijama „Innovation talk 2020“.

On je najavio otvaranje novog poglavlja u razvoju srpskog inovacionog ekosistema, a to je razvoj tržišta rizičnog kapitala koje će obezbediti veći obim finansiranja startap (StartUp) kompanija i inovacija.

Popović je naveo da je „takozvano ‘vi-si’ finansiranje važan instrument za razvoj startap zajednice i obavezan deo svakog startap ekosistema“.

„Pored toga što obezbeđuju potrebno finansiranje, fondovi rizičnog kapitala pomažu kompanijama u koje investiraju i na druge načine, kao što je povezivanje sa partnerima i mentoring“, rekao je Popović.

On je ukazao da podaci o zapošljavanju i broju patenata pokazuju da su firme podržane od strane „vi-si“ fondova sklonije da značajno doprinose ukupnoj ekonomiji.

„Srbija je prepoznata i u svetskom inovacionom ekosistemu, sve je više multinacionalnih kompanija koje dolaze ovde i otvaraju svoje istraživačke centre, ali je sve više srpskih startapova koji privlače investicije koje se mere desetinama miliona dolara“, kazao je Popović.

Ministar je ocenio i da je „važna saradnja između države, akademije i industrije, koja treba da bude otvorena da apsorbuje inovativna rešenja i omogući njihovu validaciju“.

„Industrija inženjerskog znanja je ono najbolje što danas imamo i ovo je prilika da startap kompanije vide svoje mogućnosti saradnje sa multinacionalnim korporacijama“, naveo je Popović.

On je istakao da Srbija razvija mehanizme za „vi-si“ finansiranje startap zajednice sa svojim partnerima iz Izraela, a ambasadorka te zemlje u Srbiji Alona Fišer Kam rekla je da takvi fondovi nastavljaju da budu glavni izvor uticaja na kapital u lokalnim startapovima.

„Ambasada Izraela podržava uključenje Srbije u startapove i inicajative koje su ovde počele su napravile nova partnertva između Srbije, investitora i vlasnika kompanija da vrše zajednička ulaganja“, navela je Fišer Kam.

Suosnivač najvećeg izraelskog investicionog fonda „Pitango“, Rami Kališ rekao je da „veruje da sve ono što su oni uradili u Izraelu može da se postigne i u Srbiji uz pomoć Vlade, privatnog kapitala i investicija.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari