Srbija će u narednih 30 godina postati zemlja starog stanovništva, daleko više nego danas, budući da će broj dece do 14 godina biti dvostruko manji od broja lica preko 65 godina, pokazuju nove projekcije Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
RZS je objavio projekcije stanovništva od 2022. do 2052. godine, prema kojima će u 2052. godini Srbija imati 5,2 miliona stanovnika, što je smanjenje za oko 1,5 miliona u odnosu na 2022. godinu.
Smanjenje veličine populacije će se odvijati pod dominantnim uticajem negativnog prirodnog priraštaja, koji će u proseku biti 86 odsto, u odnosu na efekat negativne neto migracije, objašnjavaju oni.
Proces starenja stanovništva će se nastaviti, tvrde iz RZS-a.
Prosečna starost stanovništva će porasti za 2,6 godina u datom periodu, sa 43,8 na 46,4 godine. Do 2052. godine, broj dece uzrasta od 0 do 14 godina biće dvostruko manji od broja osoba starih 65 i više godina.
Takođe, smanjenje broja stanovnika starosti od 15 do 64 godine dovešće do toga da će odnos izdržavanih prema radno sposobnim licima biti 3:4, što će predstavljati povećanje opterećenja kontigenta radne snage za preko 25 odsto u odnosu na 2022. godinu.
Zastupljenost populacije starih 65 i više godina u ukupnom stanovništvu porašće sa 21,9 odsto, koliko je bilo 2022. godine na 28,5 odsto 2052, a najstarijih, iz starosne grupe 80 i više godina, sa 4,5 odsto na 7,3.
Sa ovim tendencijama, Srbija će sve više postajati zemlja starog stanovništva, zaključak je RZS-a.
Dalje, prema usvojenim pretpostavkama o fertilitetu i mortalitetu, do kraja projekcionog perioda se predviđa umeren porast stope ukupnog fertiliteta do vrednosti 1,7 deteta po ženi i produženje životnog veka za skoro šest godina.
U ovom periodu, broj rođenih i umrlih biće manji u poređenju sa prethodnih trideset godina. Stopa rađanja će biti stabilna, oko 8,7 odsto, dok će stopa smrtnosti
varirati oko 15,7 odsto (±1 odsto).
Gase se gradovi i opštine?
Prema navodima RZS-a, više od tri četvrtine opština, odnosno gradova pripadaju emigracionom tipu, koji se odlikuje demografskim izumiranjem, usled negativne vrednosti stope rasta broja stanovnika, kao i prirodnog priraštaja i neto migracija.
Ovakav demografski trend zadržaće se i u narednih 30 godina, tvrde oni i dodaju da će u naredne tri decenije uslediti produbljivanje demografske heterogenosti stanovništva u srbiji, tačnije gotovo 50 odsto populacije biće koncentrisano u svega pet gradova, koji su značajniji urbani centri, a to su Beograd, Novi Sad, Novi Pazar, Kragujevac i Niš.
Druga polovina stanovništva, prema ovim projekcijama, biće neravnomerno distribuirana u preostalih 140 teritorijalnih jedinica.
S druge strane, intenziviraće se proces populacionog usitnjavanja, koji karakteriše značajan porast broja opština sa manje od 5.000 stanovnika, kojih gotovo da nije bilo u prethodnom periodu, kao i opština sa veličinom populacije od 5.000 do 10.000.
Najveći gubitak stanovništva do 2052. godine desiće se u Borskoj i Zaječarskoj oblasti, približno za 50 odsto, dok je najmanji gubitak projektovan za Beogradsku i Južnobačku oblast, manje od 10 odsto.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.