Ruska kompanija Gasprom naredne godine će povećati isporuke gasa za Srbiju za 15 odsto, a u slučaju da Moskva to odobri, u perspektivi bi te količine mogle da budu i veće što bi našoj zemlji omogućilo da zaradi kroz tranzitne takse plasiranjem svojih viškova zemljama u okruženju.
Naime, kako je saopštila pres služba predsednika Rusije Vladimira Putina, u tekućoj godini Gasprom je Srbiji prodao za 26 odsto više „plavog energenta“ nego u 2016. odnosno isporučene količine su premašile dve milijarde kubnih metara na godišnjem nivou. Pred posetu predsednika Srbije Aleksandra Vučića Moskvi, ruski mediji su objavili da je promenjen amandman sporazuma sa Srbijom tako da će od sada našoj zemlji biti dozvoljen reeksport ruskog gasa.
Da će u Moskvi, tokom njegove aktuelne posete Rusiji, biti potpisan sporazum vezan za isporuke gasa prethodno je najavio i sam Vučić, rekavši da „naša zemlja iz godine u godinu povećava potrošnju gasa“. Tom prilikom je istakao i mogućnost da Srbija nakon što izgradi gasnu interkonekciju sa Bugarskom (za šta je od Evropske unije dobila donaciju od 49,5 miliona evra) napravi i još jedan gasovod kojim bi ruski gas bio komercijalno transportovan u Mađarsku i neke zemlje bivše Jugoslavije.
– Važeći ugovori između Srbije i Rusije predviđaju obavezu Moskve da Beogradu do 2022. godine u slučaju potrebe isporučuje do pet milijardi kubnih metara gasa godišnje. S obzirom da aktivnost srpske privrede u ovom trenutku nije velika, potrebe potrošača gasa u Srbiji podmiruju količine koje su nešto veće od dve milijarde kubnih metara „plavog energenta“. To faktički znači da Srbija ima mogućnost da od Moskve naruči veće količine od onih koje su joj potrebne međutim istovremeno nema pravo da ih transportuje trećoj strani već da ih isključivo troši za svoje potrebe. Međutim, u slučaju kada bi ruska strana dozvolila Srbijagasu da povlači maksimalno zagarantovane količine gasa, a shodno maloj potrošnji u Srbiji, Beograd bi viškove zaista mogao da plasira zemljama u okruženju i na taj način da inkasira značajne sume novca od tranzitnih taksi – objašnjava za Danas Vojislav Vuletić, generalni sekretar Udruženja za gas Srbije.
– Da bi se to ostvarilo trebalo bi promeniti važeće ugovore sa Moskvom jer oni ne omogućavaju Srbiji da ruski gas distribuira trećoj strani. Ako bi se ta klauzula promenila Srbijagas bi komotno mogao da distribuira gas naručen od Gasproma u druge zemlje. Gasna infrastruktura za tako nešto već postoji s tim što bi dodatno trebalo izgraditi gasovod od Vojvodine do Hrvatske. To nije skup projekat i Srbijagas ima sredstva kojima bi se to moglo ostvariti. Takođe, gasovod kojim dobijamo ruski gas iz Mađarske je dvosmeran i njime bi mogao iz Srbije da se transportuje i do te zemlje a kasnije i do drugih u Evropi koje su sa njom povezane – ističe Vuletić. Naš sagovornik dodaje da nema indicija da bi ruska strana povećala cene gasa za Srbiju i napominje da, iako se one ne mogu nazvati povlašćenim, definitivno su povoljnije nego što imaju neke druge zemlje koje kupuju „plavi energent“ od Moskve.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.