Srbija godinama daleko od jeftinog rominga 1Foto: EPA-EFE/ ARMANDO BABANI

Iako je u Sofiji na samitu Evropska unija – Zapadni Balkan potpisana izjava o romingu, ipak će proteći godine pre nego što naši građani koji otputuju u Evropsku uniju dobiju privilegiju da razgovaraju sa sagovornicima u Srbiji po nižim cenama nego što je to sada slučaj.

Naime, izjava potpisana u Sofiji se sastoji od dve stavke. Prva podrazumeva da se ukine roming za sve zemlje Zapadnog Balkana (već postoje potpisani ugovori sa naše strane sa Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom i Makedonijom o smanjenju cena razgovora a sada to treba da se proširi i na druge zemlje regiona). Druga stavka pak predviđa ukidanje rominga kada korisnici mobilne telefonije iz Srbije putuju u Evropsku uniju, ali će taj proces potrajati godinama.

To je nagovestio i Rasim LJajić, ministar turizma, trgovine i telekomunikacija Srbije, rekavši da „građani treba da znaju da to neće biti ni brzo, ni lako, ni jednostavno, niti će se to desiti sutra ili prekosutra niti u ovoj turističkoj sezoni“. On je dodao da za ukidanje rominga u EU za region Zapadnog Balkana postoji mnogo faza.

– Trenutno je aktuelno više inicijativa u vezi sa snižavanjem cena rominga za zemlje Zapadnog Balkana, kako prema zemljama Evropske unije, tako i u okviru samog Zapadnog Balkana. Proces snižavanja cena rominga u zemljama Evropske unije je trajao duži vremenski period i unapred su se znali koraci koji slede u narednim godinama. Mi nemamo zvanične informacije od naših institucija u kojoj su fazi pregovori i šta je dogovoreno, ali poznajući kako sistem funkcioniše, smatramo da se pre radi o godinama nego o mesecima. Mi razumemo potrebu korisnika po ovom pitanju, zato smo ponudili jedan gigabajt u romingu mesečno svim korisnicima koji potpišu ili obnove ugovor, ali i mogućnost da nakon potrošenog gigabajta internet koriste po ceni kao u domaćem saobraćaju – kaže za Danas Dejan Turk, generalni direktor kompanije Vip mobajl.

On dodaje da ako pričamo o sniženju cena rominga između zemalja Evropske unije i Zapadnog Balkana, a izuzmemo politički momenat na koji nemamo uticaja, pre svega je neophodno da ovaj proces bude dvosmeran.

– Ako operatori zemalja Zapadnog Balkana snize cene za Evropsku uniju, neophodno je da cene budu snižene i obrnuto. Takođe, pored cena na maloprodajnom nivou neophodno je da sniženje cena prate i adekvatne cene na veleprodajnom nivou. I ono što je najvažnije, neophodno je da postoji predvidljivost cena koja omogućava predvidljivost poslovanja za operatore – ističe Turk.

Odgovarajući koji sve problemi stoje na putu snižavanja cena u romingu prema Evropskoj uniji, Turk ističe da je reč o procesu unutar Evropske unije na koji Vip u Srbiji nema uticaja i on treba da bude prvi korak i početni preduslov.

– Zatim treba voditi računa o svim učesnicima na tržištu, kako o korisnicima sa jedne strane ali isto tako i o operatorima mobilnih usluga. Operatori ulažu značajna sredstva za izgradnju i unapređenje mobilnih mreža i neophodno je da unapred znaju ukoliko će cene biti regulisane kako bi svoje poslovanje i planiranje prihoda i troškova mogli da usklade sa očekivanim sniženjima cena. Samo ukoliko postoji transparentan proces, gde su svi uključeni izazovi koji se nalaze na ovom putu mogu biti efikasno prevaziđeni i jako je bitno da se na kraju procesa niko ne oseća kao gubitnik, kao što imamo slučaj u samoj EU nakon sniženja cena – ističe Turk.

U Telenoru za Danas naglašavaju da njihovi korisnici već sada mogu da razgovaraju po jeftinijim cenama u okviru TravelSure dodataka. To su tarifni dodaci koji nude određenu količinu minuta, SMS poruka ili internet saobraćaja po cenama koje su znatno povoljnije nego kada bi se ista količina saobraćaja ostvarila po redovnim cenama roming saobraćaja. Korisnici Telenora mogu aktivirati te dodatke tokom cele godine. Na pitanje šta je sve potrebno uraditi da bi došlo do pojeftinjenja rominga kada građani Srbije borave u Evropskoj uniji u Telenoru kažu da cene rominga zavise od veleprodajnih cena inostranih operatora.

– U razgovorima sa Evropskom komisijom naišli smo na razumevanje da su upravo veleprodajne cene jedan od ključnih izazova u postupku smanjenja cena roming usluga između Evropske unije i zemalja Zapadnog Balkana. Prelaskom na Roam like at home u Evropskoj uniji, visoke cene roming usluga prelile su se na tržišta van EU. Zato je toliko bitan zajednički rad Evropske komisije, regulatora i operatora po tom pitanju – zaključuju u Telenoru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari