Srba Ilić, vlasnik američke kompanije Junivorld (Uniworlds Holding Limited), zvanično je upozorio direktorku Američke agencije za osiguranje privatnih investicija (OPIK) Elizabet Litlfild i srpskog ministra ekonomije Nebojšu Ćirića da Agencija za privatizaciju „krši najnoviji dogovor Srbije sa OPIK-om“.

Američki „Junivorld“ je više godina vodio sporove pred Međunarodnim arbitražnim sudom zbog poništenja privatizacija niškog Srbija-turista i beogradskog Putnika, a zbog postupanja Agencije u „slučaju Putnik“ obratio se američkoj administraciji i OPIK-u, što je rezultiralo višegodišnjom blokadom američkih investicija u Srbiji.

Ilić je u pismima direktorki OPIK-a i ministru ekonomije naveo da Agencija krši i zaključak Vlade Srbije iz januara ove godine koji joj nalaže da „obustavi sve započete postupke protiv Junivorlda i poštuje konačne odluke Međunarodnog arbitražnog suda“. On je apelovao na ministra Ćirića da „naloži“ Agenciji, kao delu Ministarstva ekonomije, da povuče svoj zahtev za reviziju presude Privrednog apelacionog suda, koji je podnela Vrhovnom kasacionom sudu u Beogradu u dva navrata, sredinom 2010. i 2011. godine. U zahtevu za reviziju traži se da se presuda ukine ili preinači. Presudom Privrednog apelacionog suda odbija se žalba Agencije u kojoj se zahteva poništenje odluke Međunarodnog arbitražnog suda, kojom je potvrđeno da je Agencija imala pravo da raskine privatizacioni ugovor sa Junivorldom u slučaju Putnika, ali da Junivorld ne treba da plati ugovornu kaznu u iznosu od 5.754.356 dolara, koliko je Agencija tražila, već „samo“ iznos od 845.426 dolara. Odlukom Međunarodnog arbitražnog suda takođe je odbijen zahtev Junivorlda za naknadu štete od 61,8 milion dolara zbog toga što je Agencija 2007. prodala akcije Putnika novom kupcu.

– Agencija za privatizaciju odbija da povuče zahtev za reviziju kojim traži poništaj međunarodne arbitražne odluke u vezi sa Putnikom, uprkos dogovoru ministra Ćirića sa OPIK-om, a kasnije i sa Junivorldom, kojima je prisustvovala i ambasadorka Meri Vorlik. Dogovor je postignut decembra prošle godine u Čikagu. Po dogovoru, Agencija je obavezna da poštuje odluku Međunarodnog arbitražnog suda kojom se Srbija-turist vraća Junivorldu, kao i da više ne osporava bilo koju drugu konačnu odluku Međunarodnog arbitražnog suda. Ali, meni i danas drže nad glavom tu reviziju u vezi sa Putnikom, kao sekiru, a advokati otvoreno pričaju da je plan da mi se ponovo zapleni novac na računima u Srbiji na ime Putnika, čime će me onemogućiti da investiram i u Srbija-turist. To bi onda bio osnov da se i taj ugovor ponovo raskine, a akcije Srbija-turista ponovo konfiskuju – kaže Ilić za Danas.

On je uveren da se insistiranjem na reviziji u slučaju Putnika indirektno sabotira i međunarodna arbitražna odluka kojom se Srbija-turist vraća Junivorldu. Takođe, tvrdi, sabotira se i on lično, pošto je za njim raspisana policijska poternica, po nalogu niškog Višeg suda, zbog sumnje da je dok je bio vlasnik Srbija-turista izvršio krivično delo zloupotrebe službenog položaja prodajom motela Medijana.

– Imajući u vidu insistiranje Agencije na reviziji međunarodne arbitraže za Putnik, kao i sudsko rešenje o mom hapšenju ukoliko se usudim da dođem u Srbiju, svi moji planovi u vezi sa Srbija-turistom sada su na ledu. Sve to je veoma loša poruka stranim investitorima, a loše je i za ekonomiju Srbije i Niša. Nakon poništenja privatizacije Srbija-turista situacija u tom preduzeću je katastrofalna, svi hoteli u njegovom sastavu su upropašćeni, a zaposleni nisu primili plate duže od godinu dana – kaže Ilić.

On podseća da se u zaključku Vlade i aneksu Ugovora o prodaji Srbija- turista, potpisanom krajem januara, Junivorld obavezuje da će u Srbija-turist uložiti 3.362.997 dolara neophodnih za rekonstrukciju hotela „Niš„. U aneksu ugovora Agencija za privatizaciju obavezuje se da će vratiti u vlasništvo Junivorlda svih 997.824 akcija Srbija-turista, oduzetih prilikom poništenja privatizacije ovog preduzeća 2006. godine. U zaključku Vlade i aneksu ugovora ne pominje se eksplicitno „slučaj Putnik“.

– Stav Agencije da se svi ovi dogovori i odluke ne odnose na Putnik krajnje je ciničan i pravno neodrživ. Zahtev za reviziju na kojem insistira Agencija suprotan je zaključku Vlade, aneksu ugovora i duhu dogovora ministra Ćirića sa OPIK-om, čija je suština da Vlada Srbije više neće osporavati konačne međunarodne arbitražne odluke. Upravo nepriznavanje tih odluka dovelo je do problema sa OPIK-om, koji je ukinuo svoje programe za Srbiju, što je vrlo negativno odjeknulo kod svih stranih investitora. OPIK ni sada neće blagonaklono prihvatiti činjenicu da se cela stvar vratila na početak, odnosno da Agencija za privatizaciju nastavlja da traži poništaj arbitražne odluke za Putnik. OPIK će sa pravom smatrati da je izigran i prevaren – zaključuje Ilić.

Američki i srpski zvaničnici su, inače, nedavno najavili da će u Srbiju stići oko 600 miliona dolara potencijalnih američkih investicija, koje je OPIK suspendovao sredinom 2009. zbog „slučaja Junivorld“. Oni su istakli da je osnov za deblokadu ovih sredstava dogovor između američke i srpske strane o rešenju spora u vezi sa Junivorldovim investicijama.

Ni Junivorld nije odustao od tužbi

U Agenciji za privatizaciju kazali su da ne ignorišu januarski zaključak Vlade Srbije, uz objašnjenje da je on vezan samo za Srbija-turist, a ne i za Putnik. Osim toga, kažu u Agenciji, ne vodi samo ona postupak protiv Junivorlda, već od tužbi nije odustala ni ta američka kompanija. Kako navode, Srba Ilić je prošle godine protiv Agencije podneo dve tužbe u vezi sa Putnikom. Pred Međunarodnom arbitražom podneo je tužbu kojom traži naknadu štete od 2,1 milion dolara zbog blokiranih sredstava, a pred Prvim osnovnim sudom u Beogradu tužbu kojom traži naknadu štete zbog blokiranih sredstava u iznosu od 335 miliona dinara. U Agenciji su kazali da su „spremni da odustanu od revizije pred Vrhovnim kasacionim sudom ukoliko Ilić odustane od ove dve tužbe“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari