Srbija je od usvajanja novog Zakona o stečajnom postupku značajno unapredila i ubrzala procedure u toj oblasti, ocenjuje se u izveštaju objavljenom na sajtu Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD). Unapređenju stečajnog režima u Srbiji, koje je počelo 2001, u velikoj meri doprineli su i međunarodni donatori – USAID, Svetska banka, EBRD, nemački GTZ i drugi.

Srbija je od usvajanja novog Zakona o stečajnom postupku značajno unapredila i ubrzala procedure u toj oblasti, ocenjuje se u izveštaju objavljenom na sajtu Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD). Unapređenju stečajnog režima u Srbiji, koje je počelo 2001, u velikoj meri doprineli su i međunarodni donatori – USAID, Svetska banka, EBRD, nemački GTZ i drugi. Novi zakon o stečajnoj proceduri, koji je na snazi od februara 2005, obezbedio je transparentnost legalnog sistema radi efikasne, fer i pravične reorganizacije preduzeća koja se mogu spasti ili likvidacije, kada to nije moguće. Bio je to veliki korak za Srbiju, navodi se u izveštaju i ističe da novi zakon međunarodni donatori smatraju jednim od najnaprednijih u regionu. Zakonom je utvrđeno i šta će se raditi sa kompanijama koje ne mogu da budu prodate u sklopu privatizacionog programa. Taj zakon je doneo i povećanje uloge stečajnih upravnika i uspostavljanje procedure licenciranja, kako bi se osiguralo da stečajni upravnici budu profesionalci sposobni da odgovore na izazove posla.
Izveštaj koji je objavio EBRD deo je projekta ČASA (projekat čiji je cilj jačanje aktivnosti trgovinskih sudova) i BES (projekat za unapređenja u domenu stečajnog postupka) koje je finansirao USAID. EBRD je objavio i rezultate istraživanja o izgradnji kapaciteta stečajnih regulativa u Srbiji i jugoistočnoj Evropi kojim su obuhvaćeni i Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Makedonija, Crna Gora, Rumunija i Slovenija. Rezultati tog istraživanja pokazuju da tri od osam zemalja veoma poštuju najbolju praksu u domenu stečajnih postupaka dok tri zemlje slabo rade u skladu sa međunarodnim standardima. Srbija se, uz Rumuniji, našla u grupi zemalja koje su negde u sredini, gledano prema tome koliko poštuju najbolju praksu na sektoru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari