Stručnjaci Ekonomskog instituta ocenili su juče da je za vanredno povećanje penzija do kraja godine u budžetu potrebno obezbediti dodatnih 15 milijardi dinara. „Za 1,6 miliona penzionera sa prosečnom penzijom od 19.000 dinara potrebno je obezbediti devet milijardi dinara, a redovna revalorizacija traži još šest milijardi“, izjavio je ekonomista Stojan Stamenković na predstavljanju novog broja časopisa Makroekonomske analize i trendovi i konjukturni barometar.
Stručnjaci Ekonomskog instituta ocenili su juče da je za vanredno povećanje penzija do kraja godine u budžetu potrebno obezbediti dodatnih 15 milijardi dinara. „Za 1,6 miliona penzionera sa prosečnom penzijom od 19.000 dinara potrebno je obezbediti devet milijardi dinara, a redovna revalorizacija traži još šest milijardi“, izjavio je ekonomista Stojan Stamenković na predstavljanju novog broja časopisa Makroekonomske analize i trendovi i konjukturni barometar. Kako je rekao, efekat povećanja penzija iz ove godine prenosi se i u 2009. godinu, kada će iz budžeta biti potrebno izdvojiti 60 milijardi dinara u te svrhe. Prema njegovim rečima, rast penzija uticaće i na povećanje spoljnotrgovinskog deficita, koji bi trebalo pokriti iz nekih vanrednih prihoda.
„Ono što je moguće u ovom trenutku jeste prelivanje kapitala u potrošnju, ukoliko država dođe do privatizacionih prihoda“, rekao je on i dodao da je loše rešenje emitovanje državnih vrednosnih hartija. Stamenković je ocenio da će povećanje penzija uticati i na rast inflacije, jer će povećati kupovnu moć penzionera. „Obećanje da će prosečna penzija stići do 70 odsto plate neostvarivo je, bar do ozbiljne reforme penzionog sistema“, rekao je Stamenković. On je ocenio da se to obećanje ne može ostvariti višim nivoom bruto domaćeg proizvoda i većim prilivom kapitala.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.