Kada su prošle svetkovine i sezona svinjokolja, pale su i cene tovnih svinja i prasadi u somborskom kraju. Do pre mesec dana otkupna cena tovnih svinja kretala se oko 130 dinara, dok je za prasad plaćano do 160 dinara po kilogramu žive vage. Sada su cene tovnih svinja pale na 90 do 100 dinara, a eventualno 110 dinara mogu da dobiju odgajivači za kvalitetnije, mesnate rase, dok se prasad nudi i za 120 dinara, ali kupaca nema. Dobra je, međutim, cena junadi – više od dva evra po kilogramu, ali je ponuda veoma slaba.
– U Staparu glavni otkupljvači su nakupci, ali i oni sve ređe dolaze, jer nedeljno otkupe tek 30 do 50 svinja, jedan kamion. Cena je 100 dinara, eventualno 105 ako je rok isplate deset dana. Kukuruz je na visokoj ceni i ne isplati se toviti, pa ni prasad niko neće. Krize se smenjuju godinama već, pa sam obim tova smanjio sa oko 500 na prošlogodišnjih 70 tovljenika – kaže za Danas Zoran Bajčev, poljoprivrednik iz Stapara.
Poljoprivrednik iz Prigrevice Jovica Čule, predsednik Upravnog odbora Udruženja proizvođača svinja u Zapadnobačkom okrugu, smatra da su cenu tovljenika oborili uvoznici mesa. S obzirom na cenu kukuruza gubici u tovu su sve veći, sada već premašuju 4.000 dinara po tovnoj svinji. Pariteti se odavno ne poštuju, to je deset kilograma kukuruza za kilogram tovljenika, odnosno tri kilograma „žive mere“ za kilogram buta.
– Jedinu pomoć na koju smo prošle godine mogli računati od Ministarstva poljoprivrede bila je subvencija od 3.000 dinara po umatičenoj priplodnoj krmači. Međutim, novac još nije isplaćen i ne znamo kada će leći na naše račune – kaže Čule.
Dejan Petković, poljoprivrednik iz Alekse Šantića, kaže da su u ovom selu ostala samo dva-tri veća odgajivača svinja.
– Kada bi računali tržišnu cenu hraniva i naš rad, obori bi iskazivali samo gubitke. Veći deo hraniva sam pripremam, svoju cenu rada sam zanemario pa se još bavim ovom proizvodnjom, ali je neću proširivati.
Osim uvoza mesa poljoprivrednici ističu da i cena kukuruza destimuliše rad. Pre dve godine, na primer, kukuruz se u februaru prodavao za samo 10 dinara po kilogramu, a cena tovnih svinja bila je 115 dinara. Lane je kukuruz koštao 12 a tovljenici 90 do 100 dinara. Sada je cena kukuruza 18, onaj veštački sušen još je skuplji, staje 22 do 23 dinara, a tovljenici se prodaju za oko 100 dinara. Sigurnosti u proizvodnji nema i zbog toga što seljaci sa klanicama ne mogu da sklope dugoročnije ugovore, a država ne pokazuje nameru da pomogne organizovanje ove proizvodnje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.